Özel Dersin Kurstan Farkları Nelerdir?

Yazar: SERHAN S. | 09.09.2022 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 522
Özel Dersin Kurstan Farkları Nelerdir?
Ö zel ders ile kurs arasındaki farklar nelerdir. Özel ders mi kurs merkezi mi?

Merhabalar değerli öğrenciler;

Farkında olduğumuz gibi son dönemde her şey bireyselleşiyor. Teknoloji ve bilimsel gelişmeler ilerledikçe, içerikler dahil her alanda sadece kişiye özel olan üretimlerin arttığını bunun toplumsal tüketimi de hızla arttırdığını görüyoruz. 60 yıl önce mahalle ile izlenen sinemalar varken, 40 yıl önce ailecek izlenen televizyonlar hayatımıza girdi. Ancak şimdi herkes cep telefonuna sahip daha özel içerikleri kişiye özel üretilmiş içerikleri talep ediyoruz ve bununla birlikte her şey bireyselleşiyor. Tabletler, cep telefonları, dijital saatler vs.

Tabi ki bu yaygınlaşma sinemanın veya televizyonun ortadan kalktığı anlamına gelmemeli ancak bireyselleşmenin ne denli büyük olduğunu anlamak için güzel bir örnek olsa gerek. 

Son yıllarda araç sayısında da yaşanan hızlı artışın, artık bir evde bir veya daha fazla arabanın bulunabiliyor olması, imkânı olanların ailede her bir birey için araç sahibi olması da bireyselleşmenin azımsanmayacak derecede büyüdüğünü adeta yüzüme çarpıyor.

Tabi ki burada yine de bilinçli tüketim, kayda değer nitelikli üretim ve ayrıca ihtiyaç olanın talep edilmesi daha doğru olacaktır. Tüm dünyada yaşanan hızlı bireyselleşme ile artık derslerinde okul veya sınıf ortamından bağımsız yapılabildiğini pandemi döneminde daha açık bir şekilde gördük. Ve aslında okuldan bağımsız bir eğitim takip edilebilir olduğu gibi, öğrenme için duvarların şart olmadığını anladık. Evet eğitim için duvar şart olmadığı için uygun olan şartlarla her yerde yapılabilir. Burada nitelikli bir öğretmen ya da rehber ile öğrenmek isteyen bir bireyin olması yeterlidir. 

İşte bu ortamdan oluşacak olan eğitim dışarıda birçok uyaranın bulunduğu kalabalık bir sınıftan çok daha etkili olacaktır. Çünkü bireyin algısı bireyin kendisi özne olduğu anda daha aktif olduğundan bireye özel hazırlanan içerik bir kurs veya dershaneye göre ciddi anlamda fark oluşturacaktır.

Nasıl ki bir doktorun hastalığı farklı birkaç hastayı aynı yöntemle tedavi etmesi mümkün değilse her öğrenciye aynı içeriğin sunulması da doğru değildir. Evet öğretmen öğrencisi için, bir doktorun hastaya yazdığı reçete gibi rasyonel ve somut olması, alınabilecek yolun ve hedefin de net olması gerekir. 

Bu sebeple öğrencinin ihtiyacı nedir, talepleri nelerdir ve en önemlisi seviyesi nedir sorularının tam karşılığı alınarak verimli bir süreç takip edilebilir. Unutmayın her konuda olduğu gibi dersi de ehil insanlardan, tecrübeli öğretmenlerden birebir olarak almak büyük avantajdır, vakit kazanmaktır. Şu anda sahip olduğumuz en değerli hazine sağlığımız ve vaktimiz ise onları doğru kullanmalıyız. Başarılar sizinle olsun...

Etiketler

Yazar

SERHAN S.

Ben Serhan Öğretmen. Hem Anadolu Öğretmen Lisesi hem Eğitim Fakültesi mezunu 17 yıl tecrübeye sahip bir öğretmenim. Aktif olarak Samsun, Ankara ve İstanbul'da eğitim sektörünün ...

Benzer Yazılar
Özel Ders Almak İsteyenler

Özel Ders Almak İsteyenler

Sevgili öğrenciler, veliler veya herhangi bir alanda özel ders almak isteyen değerli kişiler.

Özel Dersle İlgili Hayal Kırıklığını Nasıl Önleyebilirsiniz? İşte Size 6 Adım

Özel Dersle İlgili Hayal Kırıklığını Nasıl Önleyebilirsiniz? İşte Size 6 Adım

Çocuğunuzun eksikliğinin olduğu bir branşta özel ders aldırmaya mı ihtiyacınız var? Peki hayal kırıklığına mı uğramaktan korkuyorsunuz? İşte özel dersle ilgili hayal kırıklığınızı önleyebileceğinize dair bilgiler:

Etkili Öğrenme

Etkili Öğrenme

Etkili öğrenme özel dersle mi yoksa sınıf ortamında mı sağlanır? İşte tüm cevaplar.

Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik kimilerine göre çok kolay, kimilerine göre çok ama çok zor bir ders konumundadır.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?