Özel Ders Bir Avantajdır

Yazar: MUSTAFA Y. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 709
Özel Ders Bir Avantajdır
Ö zel dersin öğrenciye sağladığı katkılar nelerdir. Özel ders aldırmanın avantajlarını sizler için bir araya getirdik.

Birebir olduğu gibi grup halinde de verilebilen özel derslerin öğrenciye sağladığı birçok katkı vardır. Bunların başında, hiç şüphesiz, öğrencinin sınıf ortamında anlamadığı, öğrenemediği konuların birebir derslerle anlamlandırması veya anlayıp öğrendiği konuların özel dersler ile öğrencinin aktif olduğu eğitim ortamlarda pekiştirmesi gelir. Bir diğer yandan ise öğrenci okula gidemediği yahut katılamadığı derslere ait konuları kendi başına çalışması durumunda istenen öğrenmelerin sağlanamayacağı muhtemeldir. Bu durumlar öğrencilerde temel eksikliklerine yol açabilir. Temel olmayınca da ileriye yönelik öğrenmelere ket vurulmuş olacaktır. Bu durum öğrencide öz güven eksikliğine ve "Başarısızım, ne yaparsam yapayım öğrenemem!" gibi istemediğimiz, olumsuz düşüncelere neden olacaktır. Bu durum öğrenci için hiç de sağlıklı olmayan bir düşüncedir. Bu yüzden öğrencinin kaçırdığı derslere yönelik öğrenme süreçlerinde mutlaka bir destek alması gerekmektedir.

Öğrenci sınıf ortamında kaçırdığı konuları özel dersler sayesinde doğru bir şekilde anlayıp bu konu eksikliklerini giderme imkanı bulur. Şu husus da özel dersin gerekliliğini ortaya koymaktadır. Öğrenci sınıf ortamında çeşitli nedenlerden dolayı ( diğer öğrencilerin istenmeyen davranışları, kalabalık sınıflar...) dikkat problemi yaşayabilir. Dolayısıyla dersleri derste öğrenmekte zorlanabilir. Ancak özel ders ortamlarında dikkat dağıtan unsurlar minimum düzeye inerek dikkat düzeyi maksimum düzeye çıkar. Bu durum da öğrencinin dersleri daha iyi anlayıp öğrenmesini sağlar. Bazı çocuklarda şu durum da oldukça karşılaşılan bir durumdur. Öğrenci konuyu kavramaya çalışırken kafasında oluşan bir soruyu öğretmene sormaya " Acaba öğretmenim kızar mı ? Arkadaşlarım böyle bir soru sorduğum için benimle dalga geçerler mi ?" gibi düşüncelerden dolayı çekinebilir. Yine böyle bir durumda da eksik öğrenmeler yaşanmaktadır. Özel derslerde ise o çocuk o öğretmenin kendisi için orada bulunduğunu bileceğinden kafasına takılan o soruyu daha rahat bir şekilde özel ders veren öğretmene soracaktır. Böylelikle öğrencinin kavraması kolaylaşarak "öğrenme" gerçekleşecektir. Aynı şekilde öğretmenin soracağı sorularda da özel derste öğrencinin yanlış yapma konusunda bir çekinme durumunun olmadığını görürüz.

Özel dersin öğrenciye katkılarından bir tanesi de öğrencinin okul ortamındaki öz güveninin artmasıdır. Öğrenci, kendisini konuya hakim hissettiği zaman ders işleniş sürecinde de daha aktif olmaya başlar, derslerinde ön plana çıkan öğrenci olur. Böylece öğrencinin özgüveniyle başarısı birlikte artacaktır. Başarının tadı bir kez alındığı zaman başarmaya karşı bir istek, motivasyon oluşturur insanoğlu. Başarının tadını alan öğrenciler başarmaya karşı, öğrenmeye karşı daha istekli olur. Bu isteğin oluşmasında özel derslerin katkısı büyüktür. Özetlemek gerekirse özel dersin öğrenciye sağladığı birçok avantaj vardır. Özel dersler sayesinde öğrenci "başarı" olgusunu yaşayıp başarmanın tadına bakacaktır. İnsan çok yönlü bir canlıdır. Yani hayatın bir alanındaki güzellikler hayatın başka yönlerine de olumlu olarak yansıyacaktır. Öğrenci akademik başarıyı yakalayınca sosyal becerileri de gelişecektir. Çocuklarımızın başarmanın tadına varmaları için özel ders gibi bir unsura dikkat etmekte fayda var.

Türkçe Öğretmeni - Mustafa Yaylak 

Etiketler

Yazar

MUSTAFA Y.

YAKLAŞIK OLARAK 7 YILDIR ÇEŞİTLİ MECRALARDA ÖZEL DERS VERDİM. İLKÖĞRETİM VE ORTAÖĞRETİME DESTEK AMAÇLI; BUNUN YANI SIRA HER TÜRLÜ SINAVA HAZIRLIK ÇALIŞMALARINDA ÖĞRENCİLERİME EĞ...

Benzer Yazılar
ozeldersalani.com ile Öğrenci Bulmanın Püf Noktaları

ozeldersalani.com ile Öğrenci Bulmanın Püf Noktaları

Eğer gerçekten özel ders vermek istiyorsanız ve özel ders almak isteyen kişilerin size kolay bir şekilde ulaşmasını istiyorsanız takipte kalın!

Puanlama Sisteminin Önemi ve Kriterleri

Puanlama Sisteminin Önemi ve Kriterleri

Özel Ders vermek isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken konular!

Özel Ders Vermek İstiyorum Ne Yapmalıyım

Özel Ders Vermek İstiyorum Ne Yapmalıyım

Özel ders vermek isteyen kişilerin akıllarına takılan en önemli sorunun çözümünü sizler için hazırladık.

Özel Ders Almak İsteyenler

Özel Ders Almak İsteyenler

Sevgili öğrenciler, veliler veya herhangi bir alanda özel ders almak isteyen değerli kişiler.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?