Okuma Alışkanlığı Sınavı Kazandırır

Okuma Alışkanlığı Sınavı Kazandırır
harika eylül E.
Tecrübe Paylaşımı - Hayata Dair
Eyl 3, 2018
2690

Farkındayım biraz iddialı bir başlık oldu. Ama yapılan çalışmalar bu durumu kesinlikle destekliyor. Sınavlarla ilgili en çok şikayet edilen kısım süre yetersizliği, okuma konusunda yetişememek oluyor genelde. Bunun önüne geçebilmenin tek yolu da okuma alışkanlığını tüm hayata yaymak olacaktır. Anlama hızının artmasıyla birlikte çözülen soru sayısı artacak, daha çok pratik yapmayı sağlayacaktır. Okuma alışkanlığının bir diğer getirisi de hayal gücünü geliştirmesiyle birlikte hafızayı güçlendirmesidir. Yapılan çalışmalarda okuma alışkanlığının genel başarıyı yüzde 35 dolaylarında artırdığı gösterilmiştir.

Okuma alışkanlığı her yaşta kazanılabilir. Yeter ki bu konuda isteğiniz ve doğru, uzmanların önerdiği kitaplarınız elinizde olsun. Sınavlar süresince okuma alışkanlığı olan öğrencilerin stresle de daha kolay başa çıktıkları araştırmalarda gösterilmekte.

Anlama kapasitesini artırmasının yanında kendini ifade yeteneğini de kelime dağarcığını geliştirmesiyle birlikte sağlıyor.

Hayal gücünü artırma özelliğinde az önce bahsetmiştim. Bu durumun aynı zamanda zihinsel işlem becerilerini de artırdığını biliyor muydunuz?

Spor yaparak bedenimizi geliştiriyorsak, okuyarak da beynimizin zihinsel işlevlerinin tamamını geliştirebiliriz.

DOĞRU ANLAMA, HIZLI ÇÖZÜM

Okuma miktarını artırarak zaman içerisinde okuma hızınızı artırabilirsiniz. Ancak bu okuma hızını artırmak sadece kelimelere hızlıca bakmak olmayacaktır. Doğru ve hızlı anlama, doğru ve hızlı soru çözümlerini getirecektir. Bu da zamanında yetişen sınavlar ve daha çok net-puan olacaktır.

HER GÜN OKUMA HEDEFİ

Her gün kendinize belirleyeceğiniz bir hedefte, süre sınırlaması olmaksızın, derslerinizin dışında, kelime dağarcığınızı geliştirecek şekilde mutlaka kitap okuyun. Kendinizi zorlamadan, sakince, yavaş yavaş başladığınız bu okuma sürecinde hedefinizi tamamladığınızı ve giderek artırdığınızı göreceksiniz.

Unutmayın, her şey istemekle başlar. Okumayı isteyin, ondan keyif alın.

Biyoloji Öğretmeni - Harika Eylül Esmer Duruel

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır