Öğretmen Seçiminde Mutlaka Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazar: SEDAT K. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 4609
Öğretmen Seçiminde Mutlaka Dikkat Edilmesi Gerekenler
Ö ğretmen seçimi yaparken velilerin, çocuklarının gelişimi için mutlaka dikkat etmesi gereken en önemli hususlar

EĞİTİMDE YANLIŞIN TELAFİSİ ÇOK ZORDUR.

Bir eğitimci olarak karşılaştığım en zor durumlar öğrencilerin yanlış öğrenmeleridir. Öğrencinin kavramları, işlemleri, terim ve şekilleri yanlış öğrenmesi (öğretilmesi) özellikle matematik branşında önüne koyulan en büyük engeldir ve bu engeli aşmak konu hakkında hiç bir şey bilmeyen öğrenciye konuyu kavratmaktan çok daha zor ve zaman alıcıdır. Matematik sarmal ve merdiven yapısından dolayı alt öğrenmeleri yapmayan öğrenci sonraki basamaklarda yorulacak hatta pes edecektir, azmi, heyacanı kaybolacaktır ve dersten nefret edecektir.

Bu yüzdendir ki kıymetli çocuklarınızın eğitiminde diplomasız (eğitim fakültesi), tecrübesiz eğitimciler yerine sakın ucuz diye pazarlamacı, işletmeci, mühendis, doktor, tıp öğrencisi, matematik profösörü :) vs kişileri çocuklarınızın zihinsel gelişimiyle maruz bırakmayın en başta dediğim gibi EĞİTİMDE YANLIŞIN TELAFİSİ ÇOK ZORDUR.

Şu kıssadan hisseyi okumanızı tavsiye ederim.

Bir fabrikada imalat hattındaki çok önemli olan ana makinelerden biri arızalanınca fabrikadaki tüm üretim de durdu. Mevcut teknisyenler makineyi çalıştırmak için çok uğraştılar, ancak ne yaptılarsa nafile, bir türlü başaramadılar. Sonunda dışarıdan uzman çağırdılar. Uzman gelip makineyi inceledi. Durumuna baktı. Sonra çantasından bir çekiç çıkardı. Elinde çekiçle makineye yaklaştı. Makinenin belli bir noktasına elindeki çekiçle dikkatlice sert bir vuruş yaptı. Makine hemen çalışmaya başladı ve hiç bir arıza olmamış gibi devam etti. Fabrika tekrar çalışmaya başladı. Uzman fabrikadan ayrıldıktan iki gün sonra faturasını gönderdi: "Hizmet bedeli karşılığı 1.000 USD (bin dolar)" Fabrika müdürü faturaya çok kızdı. Tepesi attı. Bir çekiç darbesi için bin doları çok buldu. Uzmandan ayrıntılı fatura göndermesini istedi. Uzmandan bir gün sonra aşağıdaki detaylı fatura geldi:

Makineye çekiçle vurma bedeli............................. 1 dolar
Nereye vuracağını bilme bedeli...........................999 dolar
Toplam.................................................................. 1.000 dolar

Öğretmen seçiminde en önemli kriter nedir? Öğrenmede En etkili en yararlı olan nedir? Bence en önemli kriter öğretmenin ile öğrencinin bir uyum içinde ve belirtilen hedeflere doğru gidebiliyor mu? Bence gidebiliyorsa doğru yoldaşınız. Eğer hedefler çok uçsa öğrenciyi doğru hedeflere yönlendirmek de bizim boynumuzun borcudur. Öğrencinin nerede eksik olduğu bu konuda neler yapılmalı ve önerimiz ne hepsi öğrenciyle beraber aileye anlatılıp geri dönüşlere bakılmalıdır. Zira eksik yerlerde çalışmak insana başta zor gelir ama bir şeyleri değiştirmek için bu zorlukları da yenmek gerektiğini düşünüyorum. Zorlukları aştıkça kişinin kendine şöyle bir güveni olur: Evet ya yapabiliyoruz demek ki o kadar da zor değil. Öğrenme doğru bir şekilde olunca da insana hem huzur hem de güven verdiğine birçok kez şahit olmuşuzdur. Öğretmen ve öğrenci arkadaşlarıma son bir söz:Her yazı da her ders de insana farklılık katmak en güzel duygu bu yüzden umarım farklılık katabilmişimdir.Herkese başarılar diliyorum selametle kalın.

Matematik Öğretmeni - Sedat Kara

Etiketler

Yazar

SEDAT K.

MARMARA MEZUNU MATEMATİK ÖĞRETMENİYİM ve MEB BAĞLI BİR ORTAOKULDA 8 SENEDİR GÖREV YAPMAKTAYIM. ORTAOKUL MATEMATİK 5-6-7. SINIF DERS TAKVİYE VE 8. SINIF SINAV HAZIRLIK DERSLERİ V...

Benzer Yazılar
Bir Dili Öğrenirken

Bir Dili Öğrenirken

Yeni bir dil öğrenmenin yaşı yoktur. Bir dili konuşabilmek ile o dili öğretmeyi bilmek arasında ciddi bir fark vardır. Yeni bir dil öğrenirken izlenilecek adımlar nelerdir.

Öğrenci Koçu Nedir, Ne İşe Yarar?

Öğrenci Koçu Nedir, Ne İşe Yarar?

Öğrenci koçu nedir, ne işe yarar? Öğrenci koçluğunun amacı nedir. Seanslık öğrenci koçluğu fiyatları ne kadar?

Kodlama : Eğitim Üzerinde ki Etkileri ve Yaklaşım Türleri

Kodlama : Eğitim Üzerinde ki Etkileri ve Yaklaşım Türleri

Kodlamanın eğitime olan etkileri nelerdir. 8-16 yaş grubuna verilen kodlama eğitimleri çocukların analitik zeka gelişimini yaşıtlarından daha hızlı geliştirmeye ve aktif olarak kullanarak başarıya ulaşmalarına yardımcı olmaktadır.

Etkili Bir Ders Yapmak İçin Bilinmesi Gerekenler

Etkili Bir Ders Yapmak İçin Bilinmesi Gerekenler

Sınıf ortamında öğrencilerin konuyu daha iyi anlaması için, etkili bir ders yapmak için öğretmenlerin mutlaka dikkat etmesi gerekenler.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?