Öğretmen Seçiminde Mutlaka Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öğretmen Seçiminde Mutlaka Dikkat Edilmesi Gerekenler
SEDAT K.
Öğretmen Seçimi
Ağu 10, 2018
1087

EĞİTİMDE YANLIŞIN TELAFİSİ ÇOK ZORDUR.

Bir eğitimci olarak karşılaştığım en zor durumlar öğrencilerin yanlış öğrenmeleridir. Öğrencinin kavramları, işlemleri, terim ve şekilleri yanlış öğrenmesi (öğretilmesi) özellikle matematik branşında önüne koyulan en büyük engeldir ve bu engeli aşmak konu hakkında hiç bir şey bilmeyen öğrenciye konuyu kavratmaktan çok daha zor ve zaman alıcıdır. Matematik sarmal ve merdiven yapısından dolayı alt öğrenmeleri yapmayan öğrenci sonraki basamaklarda yorulacak hatta pes edecektir, azmi, heyacanı kaybolacaktır ve dersten nefret edecektir.

Bu yüzdendir ki kıymetli çocuklarınızın eğitiminde diplomasız (eğitim fakültesi), tecrübesiz eğitimciler yerine sakın ucuz diye pazarlamacı, işletmeci, mühendis, doktor, tıp öğrencisi, matematik profösörü :) vs kişileri çocuklarınızın zihinsel gelişimiyle maruz bırakmayın en başta dediğim gibi EĞİTİMDE YANLIŞIN TELAFİSİ ÇOK ZORDUR.

Şu kıssadan hisseyi okumanızı tavsiye ederim.

Bir fabrikada imalat hattındaki çok önemli olan ana makinelerden biri arızalanınca fabrikadaki tüm üretim de durdu. Mevcut teknisyenler makineyi çalıştırmak için çok uğraştılar, ancak ne yaptılarsa nafile, bir türlü başaramadılar. Sonunda dışarıdan uzman çağırdılar. Uzman gelip makineyi inceledi. Durumuna baktı. Sonra çantasından bir çekiç çıkardı. Elinde çekiçle makineye yaklaştı. Makinenin belli bir noktasına elindeki çekiçle dikkatlice sert bir vuruş yaptı. Makine hemen çalışmaya başladı ve hiç bir arıza olmamış gibi devam etti. Fabrika tekrar çalışmaya başladı. Uzman fabrikadan ayrıldıktan iki gün sonra faturasını gönderdi: "Hizmet bedeli karşılığı 1.000 USD (bin dolar)" Fabrika müdürü faturaya çok kızdı. Tepesi attı. Bir çekiç darbesi için bin doları çok buldu. Uzmandan ayrıntılı fatura göndermesini istedi. Uzmandan bir gün sonra aşağıdaki detaylı fatura geldi:

Makineye çekiçle vurma bedeli............................. 1 dolar
Nereye vuracağını bilme bedeli...........................999 dolar
Toplam.................................................................. 1.000 dolar

Matematik Öğretmeni - Sedat Kara

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır