Öğrenim Kültürü

Yazar: ERSIN T. | 07.01.2022 - 1 dakikalık okuma. Görüntülenme: 374
Öğrenim Kültürü
Ö ğrenim Kültürü"nü farklı açılardan birer girizgâh bularak değinmeye çalışacağım. Umarım faydalı olur.

Değerli arkadaşlar, 

Sanırım başlığı görünce sıradan bir yazı olarak düşüneceksiniz. Hak veriyorum. Ama ön yargılı olmamak öğrenmenin bir kültür haline gelmesi için ilk adımdır.

Ayrımcılığın insan hakları literatüründe büyük bir yaptırımı vardır ama anlaşılırlığı arttırabilmek için birkaç yerde doğu-batı, eğitimli-eğitimsiz ve tutarlı-tutarsız gibi karşıt kelimeleri karşılaştırma yapmak için kullanmam gerekecek. 

Öncelikle güzel ülkemizin eğitim kültürü sadece cumhuriyet tarihiyle kısıtlamamak gerekir. Sadece Osmanlı tarihiyle de kalmaz, atalarımız hangi yollardan geçtiyse oralardan kendilerine bir şeyler katarak ilerlemişler. Tabi olarak bu da bize bir tek yol ile öğrenmeyi değil, farklı yöntemlerle öğrenmeyi ve aynı zamanda öğretmeyi göstermiş. Tarihimizi her ne kadar bütün yönleriyle, iyisiyle-kötüsüyle, doğrusuyla-yanlışıyla, eskisiyle-yenisiyle öğrenemesek de bize kadar gelen kısmıyla bir kültür oluşmuştur. Sadece bize düşen en uygun olanı seçmek ve geliştirerek hayatımıza yön vermektir. 

Önyargılarınızı yıkmak kolay değildir, belki yıkamayabilirsiniz ama en azından önünüze set/baraj olmasını biraz olsun engelleyebilirsiniz. 

Öğrenim kültürünü oluşturabilmenin ilk iki adımı;

  • 1. Kendi ana dilinizi akıcı (native) olarak kullanmak için gayret etmek,
    (bunlara da sonra değiniriz.)

     
  • 2. Karşınızdakini önyargısız bir şekilde dinleyip anlayabilmektir.
    (türlü yöntemleri bulunmaktadır.) 

Bu blog yazısında sadece bir giriş mahiyetinde ele almış olduğum "Öğrenim Kültürü"nü farklı açılardan birer girizgâh bularak değinmeye çalışacağım. Umarım faydalı olur.

Saygılarımla.

Etiketler

Yazar

ERSIN T.

Çok çeşitli Bilgisayar Teknolojileri konularını öğretebilen dinamik ve çok yönlü bir öğretmenim. 14 yıl yurt dışında ortaokul ve liselerde öğretmenlik ve 12 yıl Bilgisayar Bölüm...

Benzer Yazılar
Etkili Bir Ders Yapmak İçin Bilinmesi Gerekenler

Etkili Bir Ders Yapmak İçin Bilinmesi Gerekenler

Sınıf ortamında öğrencilerin konuyu daha iyi anlaması için, etkili bir ders yapmak için öğretmenlerin mutlaka dikkat etmesi gerekenler.

Kendi Kendine Rusça Öğrenmek İçin En İyi Yöntemler

Kendi Kendine Rusça Öğrenmek İçin En İyi Yöntemler

Rusça öğrenmek için nereden başlamalıyım. Sıfırdan rusça öğrenmek istiyorum, kendi kendime rusça öğrenmenin püf noktaları nelerdir.

Matematik Öğrenme Teknikleri; Temel Matematikten Zor Matematiğe

Matematik Öğrenme Teknikleri; Temel Matematikten Zor Matematiğe

Matematik öğrenmek tekniklerini sizler için hazırladık. Matematik nasıl öğrenilir? Sıfırdan matematik öğrenme taktikleri nelerdir?

Yabancı Dilimizi Geliştirmenin 6 Püf Noktası

Yabancı Dilimizi Geliştirmenin 6 Püf Noktası

Yabancı dilinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? İşte size yabancı dilinizi geliştirmenin püf noktaları

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?