Öğrencilerde Otokontrol Eksikliği Nasıl Telafi Edilir?

Yazar: Ersoy U. | 04.08.2021 - 1 dakikalık okuma. Görüntülenme: 302
Öğrencilerde Otokontrol Eksikliği Nasıl Telafi Edilir?
P sikoloji de otokontrol nedir? Otokontrol ne işimize yarar, nasıl geliştirilir?

Merhaba, bu yazımızda sizlere başarılı bir öğrenci için olmazsa olmaz bir özellikten bahsedeceğim. Özdenetim veya diğer adıyla otokontrol. Bu özellik anne ve babanın, çevrenin ve kişinin kendisinin doğduktan itibaren edindikleri tecrübe, gözlem ve öğrenme ürünüdür. Otokontrol (özdenetim), kişinin hayatı boyunca kazanacağı en önemli kazanımlardan bir tanesidir. 

Otokontrol Ne işimize yarar?

Günlük hayatımızda karşılaştığımız problemlerde veya yapacağımız işlerde kontrolümüzü sağlarsak başarılı oluruz. Mesela, yemek yemeği çok seviyor olabiliriz, ancak fazla yemek tüketmek sağlığımızı bozar. İşte burada nefsimize, beynimize ve kalbimize söz geçirmek otokontrolü ele almak demektir. Yani sağlığımızı korumak için önemli bir adım atmış olduk. Veya öğrencilerimizin sınavlar için hergün ve düzenli masabaşında ders tekrarı ve soru çözmesi ona başarıyı getirecektir. Aksini düşünelim; düzenli ders çalışmayan, hergün çalışma masasının yanına gelip tam ders çalışmaya başlayacakken vazgeçmek de otokontrolü kaybetmek demektir. Bu da başarısızlığı getirir. Özdenetimi arabanın direksiyonuna benzetebilirsiniz. Eğer trafikte direksiyonu dikkatli kullanırsanız kaza yapma riskiniz azalır. Başınıza kolay kolay sıkıntı gelmez. Özdenetimde de böyledir. Her yaptığımız işin lehimize mi yoksa aleyhimize mi olacağını hesap ederek kendimizi yönlendirirsek mutlu, huzurlu ve başarılı bir hayat elde etmiş oluruz. 

Özetle, insanoğlu önce kendini kontrol altında tutarsa kimse ona zarar veremez. Tedbir kadar büyük bir akıl yoktur. İşte bunların hepsini kapsayan kelimeye özdenetim ya da otokontrol diyebiliriz. 

Etiketler

Yazar

Ersoy U.

16 yıllık öğretmenlik ve öğrenci koçluğu hikayemin şu an ve sonrasında sizlere de rol vermek isterim. Bugüne kadar öğrenci ve velilerimizle karşılıklı güven ve anlayış içerisind...

Benzer Yazılar
Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul