Öğrenci Koçu Neden Önemlidir?

Yazar: Cumali D. | 21.09.2022 - 3 dakikalık okuma. Görüntülenme: 358
Öğrenci Koçu Neden Önemlidir?
Ö ğrenci koçu neden önemlidir? Uzman eğitim koçumuz sizler için hazırladı. Keyifli okumalar :)

ÖĞRENCİ KOÇLUĞU NEDEN ÖNEMLİDİR.

Kelime anlamı olarak incelediğimizde koçluk, 1800’lü yıllara kadar götürebiliriz. İngiltere’deki Oxford Üniversitesi'nde bir öğrenciyi sınavla deneyen yani, koçluk alan öğrenciye bir takım sınamalar, testler ya da eğitim anlamında tetkikler uygulayan bir yardımcı öğretmen olarak ortaya çıkmış böylece “koçluk” sözcüğü insanları var olan noktadan bir üst noktaya taşımak ve psikolojik olarak yanında duran kişi olarak tanımlanmıştır. Spor anlamındaki kullanımı ise 1861 yılına kadar uzanır. Fakat bu yazıda koçluğu daha çok eğitim koçluğu üzerine açıklayacağız. Bazen koçluk, iki kişi arasında gayri resmi bir ilişki anlamında bazen bir yol arkadaşlığı bazen de bireyde kişisel ve mesleki potansiyeli ortaya çıkaran, yaratıcı düşünmeye sevk eden ilham veren kişi olarak tanımlanır. Ayrıca koçluk, daha genel hedeflerin veya genel gelişimin aksine, güçlü gözlem ve soruların yardımıyla öz farkındalık yaratarak çözümü kendisinin bulmasına yardımcı olur. Yani, kişinin bulunduğu noktadan alıp, daha iyi bir noktaya taşıyan sosyal, eğitsel ve kişisel destek sistemidir. Buradan hareketle koçluğun eğitim ve öğretim üzerindeki etkisine ve önemine bakacağız. 

Eğitimin günümüz coğrafyada ne kadar önemli olduğu apaçık ortada. Eğitim sadece akademik başarıyı yakalamak ve iyi bir üniversiteyi kazanmak için değil, hayatın tam ortasında olan bir etkendir. Dolayısıyla eğitim koçluğu sadece akademik bir başarı sağlamak için yoktur. Hem akademik, hem sosyal hem de öğrencinin kişisel tutum ve ilgilerini ortaya çıkarmaktır. Eğitim koçu ise öğrencinin var olan akademik eksikliğini gözlemleyerek, bire bir görüşmeler yaparak analiz ettikten sonra plan- program eşliğinde ilerler, öğrenci ile yol haritasını çizer. Çizilen yol haritasında ise öğrencinin yaşam alanı (okul, sınav, zaman yönetimi, hedef, memnuniyet, mutluluk doyum gibi) da gözetilerek çalışmalara başlanır. Yani öğrencinin hedefi belirlenir, hedef ile ilgili analiz ve motivasyon yapılır, eylem planı oluşturulur. Süreç içerisinde gelişen olay ve durumlara göre öğrencinin planı, programı şekillenir ve her hafta yapılan görüşmeler doğrultusunda analizler yapılır. Dolayısıyla öğrenci, yanında her zaman olan biri olduğunu görünce de kişisel sorumluluk alarak planı ve programı uygular, yapmaya başlar. Öğrencinin hedefine ulaşana kadar süreç devam eder ve başarı yakalanır. Fakat bu sorumluluk tek taraflı değildir. Karşılıklı bir şekilde alınır olan hedefe daha kısa bir sürede ulaşmak için sözleşme yapılır. İşte tam da bu noktada koçun eğitim- öğretim üzerindeki hâkimiyeti çok önemlidir. Çünkü koç, odaklayan, cesaretlendiren, derin dinleyen, aile, okul ve öğrenci arasında köprü olan, ayna görevinde bulunan, sezgilerini kullanan kişi olmalıdır. Dolayısıyla koçun varlığı öğrencinin eğitim üzerindeki başarısını, duygu yönetimini, öz denetimini, destek ve takibini yaparak olumlu bir sinerji ve bağ yakalayıp daha başka hedeflere ulaşmasını sağlar. Eğitim koçu nedir? Ne iş yapar? başlıklı makalemiz de incelemenizi tavsiye ederiz. 

Sonuç olarak eğitim koçu öğrencinin başarısı ve mutluluğu için ne kadar takip ve değerlendirme yaparsa kişi o kadar başarılı olacaktır. Profesyonel yardım almak için öğrencilerin kendilerine iyi gelecek ve daha verim alabilecek bir koç bulmaları gerekmektedir. Dolayısıyla hayatınıza katkı sağlayan ve farkındalık yaratan bir koç bulmanız dileğiyle… Herkese hayatta başarılar diliyorum…

Etiketler

Yazar

Cumali D.

Erciyes Üniversitesi Yüksek Lisans Felsefe Mezunuyum. 2016'dan beri ücretli öğretmenlik ve özel okullarda rehberlik ve felsefe öğretmenliği yapıyorum.  Öğrenci koçluğu ve e...

Benzer Yazılar
YÖK Başkanı Yeni Üniversiteye Giriş Sistemini Açıkladı

YÖK Başkanı Yeni Üniversiteye Giriş Sistemini Açıkladı

YÖK Başkanı üniversite giriş sınavı ile ilgili yeni sistemi açıkladı.

Sınav ve Ders Kaygısı Yüzünden Özgüven Kaybı

Sınav ve Ders Kaygısı Yüzünden Özgüven Kaybı

Türkiye'de özellikle son yıllarda sürekli değişmekte olan eğitim sistemi elbette ki en büyük olumsuzluğu öğrenciler üzerinde gösteriyor.

Çok Çalışmak YKS’de Başarı Getirir Mi ?

Çok Çalışmak YKS’de Başarı Getirir Mi ?

YKS sınavında başarı sağlamak için öğrencilerin kesinlikle dikkat etmesi gereken püf noktalar nelerdir. Ders çalışırken öğrenciler nelere dikkat etmelidir.

LGS Sınavına Hazırlık

LGS Sınavına Hazırlık

Lgs sınavına nasıl başarılı olunur. Lgs sınavına hazırlanan öğrenciler için yol haritası niteliğinde taktikler.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul