Nikola Tesla ve Müzesi (Belgrad-Sırbistan)

Nikola Tesla ve Müzesi (Belgrad-Sırbistan)
Erman Ö.
Tecrübe Paylaşımı - Hayata Dair
Ağu 25, 2020
1279

Sırbistana uçakla gittiğinizde Nikola Tesla havalimanına inersiniz. Peki Nikola Tesla kimdir ve bu yazımda size nikola teslayı ve müzesini tanıtacağım. Şu an ki Hırvatistan sınırları içinde olan sırp bir ailede doğan Nikola eğitimini aldıktan sonra Amerika'ya göç eder. Nikola dahiliği ile Edison'un dikkatini çekti ve ortak oldular fakat Nikola'nın şansızlığı hayatını pek bırakmadı. Edison'un onu kandırması, diğer ortaklarınında iyi olmaması nedeniyle 86 yaşında bir otel odasında ölü olarak bulunacaktır.

Nikola Tesla Neyi Bulmuştu?

Peki Nikola Tesla neyi bulmuştu. Kendisi Alternatif akımın babası sayılır, Sabit (düz akımın) tersine hem daha ucuz maliyetli hem de daha çok enerjiyi sağlıyordu. Nikola Tesla, Tesla bobini uzaktan kumanda, elektriğin kablosuz yolla iletimini ve radyoyu ilk bulan kişidir. (Marconi Tesla'nın çalışmasını almıştır.). Elektriğe özel bir ilgisi olan Tesla çeşitli deneylere de ön ayak olmuştur. Beni en çok etkileyen Faraday deneyidir. ABD gemilerini görünmez yapmak için onun yardımına başvurmuştur. Sorun şu ki gemi radardan kaybolur fakat başka bir yerde aniden ortaya çıkar. Bu bir bakıma ışınlanmadır. ABD bu deneyi reddeder fakat deneye katılan askerden dolayı bu olay gün yüzüne çıkar.

Nikola Tesla ve Müzesi Nerededir?

Tesla Müzesi Aziz Sava kilisesine oldukça yakın bir konumda. Tesla'nın ortaya koymuş olduğu Ürünleri
orada görebilirsiniz. Nikola Tesla'nın devrinde hangi eşyalarla çalışıldığını görebilirsiniz. Çeşitli deneylere katılabilirsiniz. Özellikte tesla bobini ile kablosuz bir şekilde elinize verilen floranın yandığına tanıklık edebilir ya da uzaktan kumandan ile bir geminin sağa - Sola dümen kırdığına şahit olabilirsiniz. Basit olarak elektriğin hayatımıza nasıl ucuza ve her yerde kullanılabileceğini gösteren makette mevcut. Yanılmıyorsam yakın bir zamanda da Kıbrıs Rum kesiminde bir Tesla müzesi açılacak.Yolunuz Sırbistan'a düşerse kesinlikle bir uğrayın derim.Sırbistan Türk vatandaşlarına vize uygulamıyor.

Bizim ülkemizde de böyle müzelerin açılması dileğiyle....

Matematik / Geometri Öğretmeni - Erman Özenli

Yazıyı Paylaş
Etiketler
müze
teslamüzesi
belgrad
sırbistan
İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır