Neden Kur'an Dersi Alalım?

Yazar: Serra Nur U. | 25.05.2021 - 1 dakikalık okuma. Görüntülenme: 167
Neden Kur'an Dersi Alalım?
K ur'an-ı Kerim ve Dini Bilgiler dersi niçin alınmalıdır? Dini bilgileri öğrenmek, bildiklerimizi tazelemek için neler yapabiliriz?

Esselamu Aleyküm.
Dilerseniz önce sizlere önce Kur'an-ı Kerim ve Dini Bilgiler dersi niçin alınmalıdır, onu açıklayayım.

Biliyorsunuz ki dini ile kültürü iç içe olan bir toplumuz Elhamdülillah. Yaz olunca şehirlisi taşralısı, büyüğü küçüğü Kuran Kurslarına gitmeyi adet edinmiş bir toplumun evlatlarıyız. İnsanlara yapılan röportajlarda, o anki mevcut dini bilgilerinin kaynağı sorulduğunda yüzde seksen doksan kadarlık bir kesim , 'Kuran kursuna gittiğim zaman öğrenmiştim' diyor. Bir hocadan, en önemlisi de bilgileri doğru öğreten bir hocadan eğitim almak işte bizi yetişkin birer insana geldiğimiz zaman bile ayakta tutuyor. Namazımızı, abdestimizi, dini terimleri o yaşlarda öğreniyoruz kurs sayesinde.

Peki bu bilgi dinimizi tam anlamıyla yaşayıp icra etmeye yeterli midir acaba, işte orada gönül rahatlığı ile evet diyebilmek gerçekten zor. Dolayısıyla Bize her yaşta dini bilgilerimizi öğretecek, bildiklerimizi tazeleyeceğimiz doğru bir kaynağa ihtiyacımız olmaktadır. Bu da hayatını Kuran öğrenmeye adamış öğretmenlerimizden başkası değildir. Hem bize, hem gözlerini karmaşık bir dünyaya açmış, doğrusunu yanlışını henüz yeni öğrenmeye başlayan yavrularımız için bu ilmi talep etmek her Müslüman üzerine farzdır. Hadis-i Şerifte 'İlim talep etmek her Müslüman üzerine farzdır. 'buyrulmaktadır.  Rabbim niyetimizi sabit kılsın, inşallah bu yolsa ilim talep etme yolunda yaşayalım.

Etiketler

Yazar

Serra Nur U.

Ben Serra Nur. Saygıdeğer Kur'an Öğretmenlerinden, lise ve üniversitede hem temelden Kur'an-ı Kerim ,hem de 7 farklı makamda Kur'an-ı Kerim kıraati eğitimi aldım. Kocaeli Üniver...

Benzer Yazılar
Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul