Motivasyon ve Zaman Kontrolü

Motivasyon ve Zaman Kontrolü
yusuf K.
Tecrübe Paylaşımı - Hayata Dair
Tem 3, 2019
829

    Motivasyon ve zaman kontrolü, farklı konular olsa da zaman kontrolü olmadığı sürece size hiç bir şey katmayabilir. Zaman kontrolü olmayan birisinin kendini motive edebilmesi için ya zengin bir aileden gelmesi ya da insanların çoğundan daha şanslı olması hatta bir mucizeyle karşılaşması şart diyebiliriz. Ve bu mucizenin size uğramasını bekledikçe sizi, eksiliyor ve kendini motive ettiğiniz, ulaşmak istediğiniz hayallerinizden uzaklaşmanıza, isteksizleşmenize hatta hayattan zevk almaz bir hale gelmenize kadar sizi çıkılması zor bir bataklığa sürükler. Zaman kontrolünü ne kadar erken öncelikleriniz arasına alırsanız hedefinize doğru giderken aynı zamanda  hayattan zevk almanızı sağlayacaktır. (tabiki ki bu gerçekten bulunmak istediğiniz yeri ne kadar arzuladığınıza bağlıdır.)        
                                                       
     Zaman kontrolünden önce sizin hedeflerinize doğru giderken yaptığınız şeylerin sizi ulaşmak istediğiniz yere götürüp götürmediğini sorgulmanız gerekir. Eğer bu konuda bir sıkıntı yoksa sadece verimliliği ile ilgili problemlerini varsa eksiklerinizi işleyeceğim konularda arayabilirisiniz

ZAMAN KONTROLÜ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN EN ÖNEMLİ NOKTA

1) UYKU DÜZENİ

Uyku düzeni bence zaman kontrolünde en önemli faktör. Bakıcak olursak dünyaca ünlü bilim adamlarının özellikle kendilerine göre uyku sistemleri bulunması uykunun ne kadar önemli olduğunu gösterir. Hepsinin farklı bir sistemi var
-gece 4 saat  gün içinde öğlen 20 dk uyku
-gün boyunca 3 saatte bir  20 dk uyku
gibi.
          Nasıl bir uyku düzenlemesi yapmanız gerekiyor önce bunu sorgulayın, ulaşmaya çalıştığınız şey hayal gücü ve yaratıcılık gerektiriyorsa geceleri sizin için en uygun zaman olacaktır. Bunun sebebi ise insanların geceleri günlük hayattan, kaygılarından soyutlanıp üretime açık bir şekilde işe başlayabilirsiniz.

2) SPOR YAPMAK

Spor yapmak zaman kontrolünüzü ve hayat dengenizi olumlu yönde etkilecek büyük bir faktördür. Haftalık olarak düzenli periyotlarda spor yapan kişilerin, motivasyonlarının daha yüksek olduğu ve zaman kontrolünü başarılı bir şekilde sağladıkları görülmektedir.

Spor Eğitmeni - Yusuf Kara
        

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır