Matematik Kulüpleri

Yazar: Erman Ö. | 18.09.2021 - 4 dakikalık okuma. Görüntülenme: 562
Matematik Kulüpleri
M atematik kulüpleri nedir? Etkinlikleri nelerdir? Matematik kulüpleri hakkında bilinmesi gereken tüm bilgiler blogumuzda.

Bir özel okulda matematik  öğretmeni olarak bugün sizlere Matematik kulüpleri hakkında bilgi paylaşacağım.

Matematik kulüpleri, sınıfın ötesinde matematiğe yeni bir soluk getiren müfredat dışı matematik toplantılarıdır. Nasıl ki her öğrencinin  öğrenme şekli farklıysa her okula uygunda tek bir öğretim  modeli  yoktur.fen lisesi ile İmamhatip lisesi arasında tabikii farklar olacaktır. matematik klüplerinin amacı iki şeye odaklanmalıdır: matematikle eğlenmek ve öğrenmek.

Matematik kulüpleri bir ders olarak matematiğin profilini yükseltir, katılımı artırır ve çocuklara matematiğin eğlenceli, heyecan verici ve merak dolu olabileceğini gösterir. Haftada bir toplanılan matematik kulübünde , müfredat ceketimizi çıkarmamıza ve çocuklarla daha gayri resmi olarak çalışırken, onları matematiksel anlamlandırma için çeşitli etkinliklere dahil etmemize olanak tanır.

Bir matematik kulübüne katılmak isteğe bağlıdır, ancak okulunuzdaki öğrenciler, matematik öğrenmek farklı şekillerde deneyimleyebilmeleri için öğrencilerin matematik klübüne katılımları teşvik edilmelidir. Diğer sınıflardan ve yıl gruplarından akranlarla çalışmak, çocukların işbirliği becerilerini geliştirmelerine ve matematiksel gelişimlerini geliştirmelerine yardımcı olur .

Olumlu tutumlar, daha yüksek matematik başarısı ile ilişkilidir ve matematik kulüpleri, bu tutumları normal derslerle besleyerek gerçekten bir fark yaratma potansiyeline sahiptir. Etkili bir matematik kulübü, matematiğe olan ilginin yayılmasına yardımcı olabilir.

Öğretmenlere tavsiyem bir matematik kulübü kurmayı düşünüyorsanız, neyi başarmak istediğiniz konusunda net olun ve muhakkak bunun etüt programını iyi planlayın.

Çalıştırması kolay kulüp matematik kulübüdür. Genel matematik kulüpleri muhtemelen en popüler ve en az yoğun olanlardır. Geniş kapsamlı bir yaklaşım çoğu ortamda iyi çalışır ve oyunlardan, bulmacalardan, sınavlardan ve araştırmalardan matematik parkurlarına, problem çözmeye, podcast yayınlamaya, matematik videoları hazırlamaya ve video konferansa kadar çok çeşitli çalıştırması kolay etkinliklere izin verir.

Çocukların matematikle ilgili konuşma açısından zengin öğrenme sohbetlerine katılmalarını sağlayan açık uçlu etkinlikler idealdir çünkü öğrencilerin düşünmelerini ortaya çıkarırlar ve matematikleştirme yoluyla daha eksiksiz kavramsal bilgi ve anlayışa katkıda bulunurlar. Bu faaliyetler iyi çalışır çünkü problem çözme, mantık ve eleştirel düşünmeye önem verirler ve böylece karşılıklılığı (katılma isteği), öz yeterliliği, deneyi ve esnekliği teşvik ederler.

Seçtiğiniz etkinlikler matematik kulübünüzün başarısı için çok önemlidir ve buna göre araştırılmalı ve öğrencilerinizle eşleştirilmelidir. Canlı, yaratıcı, enerjik ve eğlenceli olmalılar, bu da uygulamalı, yürekten ve akılda kalan anlamına gelir.

Deneyebileceğiniz diğer etkinlikler arasında matematik montajı, matematik sanatı, matematik şiirleri, matematik şarkıları, sihirli matematik gösterisi, matematik şakaları, matematik hazinesi yolları, matematik oyunları, bulmacalar ve problemler sayılabilir. Bu çeşitlilik, bir matematik kulübünün sadece sayılarla ilgili olmadığını göstermemize yardımcı olduğundan, dönem boyunca bir çok aktivite önemlidir.Mesela ben sınıfımda ve özel derslerde öğrencilerime şarkı söyleyerek öğretiyorum.Hem öğreniyorlar,hem hafızalarında daha fazla yer edinmeyi sağlıyorum ama en önemlisi yüzlerde oluşan gülme ve cana yakınlık hemen kendini hissettiriyor.

Matematik kulüplerinde Diyalog çok önemlidir. münazara ve tartışmayı teşvik eden etkinlikler, çocukların matematik kelime dağarcığını, matematik kayıtlarını ve dinleme becerilerini büyük ölçüde etkileyebilir. Ayrıca 'hata yapmayı' normalleştirmeye yardımcı olurlar ve matematik güvenini artırabilirler.

Matematik yarışmaları için ekstra eğitim: Bazı öğretmenler, çocukları matematik yarışmasına hazırlamak için matematik kulüplerini bir eğitim alanı olarak kurmaya karar verir. Türkiye'de ve uluslararası alanda çeşitli matematik yarışmaları, meydan okumaları, ödüller ve matematik  olimpiyatlar düzenlenir ve matematik kulüpleri prova yapmak ve hazırlanmak için iyi bir yoldur.Burada velilere sesleniyorum lütfen çocuklarımızı yarışmalara hazırlarken kazanmak-kaybetmek üzerine değil tam tersine çocuklara zevk aldırıcı davranışlarda bulunmalıyız.

İpucu: İstanbul özel ders ve İstanbul matematik özel ders veren öğretmenlerimizi linkten inceleyebilir ve ihtiyaçlarınıza en uygun öğretmenlerimizi keşfedebilirsiniz. 

Aynı zamanda 'Yüksek mertebeli' rekabetin ön plana çıktığı matematik kulüpleri herkesin ihtiyaçlarını karşılamaz, bu nedenle yanlarında daha genel kulüpler kurmak önemlidir.

Uzun yıllar boyunca birkaç matematik kulübü işlettim ve matematiği tamamen farklı bir perspektiften gördükleri için eğlence amaçlı matematiğin öğrencilerin favorisi olduğunu keşfettim. Matematiği sihirle birleştirmek her zaman kazanır ve bazı pratik ve uygulanabilir numara numaralarını öğrenmek hem zorlayabilir hem de eğlendirebilir.Tıpkı bir büyü gibi...

Matematik büyüsü yapmak, çocukların matematik becerilerini gözden geçirmelerine yardımcı olur, yeni beceriler öğrenmek için yeni bağlamlar sağlar ve matematik esnekliğini destekler. Gayri resmi eğlenceli matematik etkinlikleri zenginleştirme kaynaklarıdır. Matematiğin yaratıcı bir koludur ve öğrencilerin hayal gücünü harekete geçirmek için hilelerin merkezde olduğu eğlence ve keyif için tasarlanmıştır.

Etiketler

Yazar

Erman Ö.

Merhaba,Ben Erman hoca şu anda özel Kurumsal bir okulda (U.ur okulları) Matematik-geometri öğretmenliği yapmaktayım.17 yıldır öğretmenim.Özel okullardan Fen liselerine, Anadolu ...

Benzer Yazılar
Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul