Matematik Dersine Nasıl Çalışılır?

Matematik Dersine Nasıl Çalışılır?
Berker B.
Eğitimde Özel Dersin Önemi
May 16, 2017
2532

Bilindiği üzere matematik öğrencilerin en çok zorlandığı fakat liseye ve üniversiteye giriş sınavlarında da bu dersin katkısı çok büyüktür. Bu nedenle Matematik sorularını yapmak kaçınılmaz oluyor.

Peki Matematik konuları nasıl öğrenilir, Matematik nasıl çalışılır?

Matematik'te başarılı olmanın birinci kuralı Matematik'ten korkmamaktır. Matematik çalışırken kendimize güvenmeliyiz ve pes etmemeliyiz. Mutlaka not almalıyız unutulmamalıdır ki "MATEMATİK BAKARAK ÖĞRENİLMEZ". Sadece ders videosu izlenerek ya da öğretmeni dinleyerek bu dersi öğrenemezsiniz.

Matematik çalışırken ilk önce konu anlatımını çalışmanız gerekiyor daha sonra soru çözmeniz gerekiyor. Soru çözerken de ilk önce çözümlü soruları daha sonra temel dediğimiz en kolay testlerden başlayarak zor testlere doğru adım adım çözmeniz gerekiyor. Soruları çözerken ise bilemediğiniz,yapamadığınız soruların çözüm yollarını mutlaka öğretmeninizden öğrenmeniz gerekiyor. Bu soruların çözümlerini öğrenmezseniz yaptığınız çalışmanın hiçbir anlamı kalmaz zira çözebildiklerinizi zaten çözüyorsunuzdur, önemli olan yapamadığınız sorulara çözüm bulmaktır.

Diğer bir dikkat edilecek nokta ise Matematik formül çalışılarak öğrenilmez. Elbette ki ülkemizdeki sistemde öğrenciyi formül ezberlemeye sevk ediyor fakat mantık yürüterek,düşünerek formül ezberlemeden de çoğu soruların yapılabildiği unutulmamalıdır.

Berker BERK - Matematik Öğretmeni

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
1
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Nurullah
May 25, 2017
Berker Hocam merhaba, Yazdığınız konular üzerine haklısınız maalesef ülkemizde matematik istediğimiz seviyeye gelmedi. Öğrencilerde bir ezberci yöntem mevcut.