LGS'ye Az Kaldı Ne Yapmalıyım?

Yazar: Mehmet Ç. | 27.03.2022 - 4 dakikalık okuma. Görüntülenme: 301
LGS'ye Az Kaldı Ne Yapmalıyım?
L GS'ye az zaman kala ne yapmalı? Lgs'ye az bir süre kalınca öğrencilerin uygulaması gereken çalışma teknikleri nelerdir?

5 HAZİRAN 2022 PAZAR GÜNÜ YAPILACAK OLAN LGS ARTIK SADECE ÖĞRENCİLER İÇİN DEĞİL VELİLER AÇISINDAN DA ÖNEMLİ BİR HAL ALMAYA BAŞLADI. BU SÜREÇTE ÇOĞU UZMAN ÖĞRENCİLERİN KONUDA YAPACAKLARI SON ATAKLAR OLSUN MORALLERİNİN YERİNDE OLMASI BAŞARI AÇISINDAN SON DERECE ÖNEMLİ OLDUĞUNU BİR ÇOK UZMAN BELİRTİYOR. LGS YE BU KADAR ZAMAN KALMIŞKEN ÖĞRENCİLERİN YAPACAKLARI ÇALIŞMALAR BAŞARININ ANAHTARI OLDUĞU KANAATİNDEYİM.

PEKİ YAKLAŞIK İKİ BUÇUK AY KALMIŞKEN BU SINAVA NASIL HAZIRLANMALI BİR ÇOK ÖĞRENCİ BAŞARI VEYA BAŞARISIZLIĞI BU ZAMANADA MEYDANA GELDİĞİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMASI GEREKEN BİR DURUM. PEKİ NE YAPMAMIZ LAZIM BU SÜRECİ EN VERİMLİ ŞEKİLDE GEÇİRMEK İÇİN.

BİR ÇOK ÖĞRENCİ SON ZAMANLAR KALA UMUTSUZLUĞA KAPILIP PES EDİP BIRAKANLAR VEYA HALA UMUDUNU DEVAM EDİP ÇALIŞMAYA DEVAM EDENLER. Lgs'ye hazırlık yeni nesil sorular nelerdir? başlıklı makalemizi incelemenizi tavsiye ederiz. 

ÖZELLİKLE EN BAŞINDAN BERİ PLANLI VE PROGRAMLI OLARAK İLERLEYENLER BAŞARI AÇISINDAN BİRAZ DAHA ÖNDE OLDUĞUNU BELİRTMELİYİM. ANCAK BÜTÜN SINAVLARDA OLDUĞU GİBİ LGS DE BİR ÇOK FAKTÖR BAŞARI AÇISINDAN SON DERECE ÖNEMLİ OLDUĞUNU BELİRTMELİYİM. BUNLARI MADDE MADDE AÇIKLAYALIM.

LGS'ye Az Zaman Kala Nasıl Ders Çalışılmalı?
 

 1. - BİLMEMİZ GEREKİR Kİ SINAVIN BİR ZAMAN UNSURU SINAVA GİRECEK OLAN ÖĞRENCİNİN SÖZEL VE SAYISAL OLMAK ÜZERE İKİ OTURUMA GİRECEK VE BUNLARA FARKLI SÜRELER VERİLMİŞTİR. SÖZEL OTURUMUNDA TÜRKÇE, İNKLAP TARİHİ, İNGİLİZCE VE DİN KÜLTÜRÜ DERSLERİNE 75 DK SAYISAL  OTURUMUNDA MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ DERSİNE 80 DK SÜRELER VERİLMİŞTİR. BU BU SINAVA HAZIRLANIRKEN ZAMAN FAKTÖRÜNÜ ÇOK ÖENMLİ OLDUĞUNU BELİRTMELİYİM. SORU BANKALARI ÇÖZÜLDÜĞÜNDE ZAMANA GÖRE ÇÖZMEK FAYDALI OLACAĞI KANAATİNDEYİM.
   
 2. - PROGRAMLI ÇALIŞIP O HAFTA BİTİRMESİ GEREKEN KONULARI BİTİRMESİ ÖZELLİKLE KONULARIN ERTELEMEMESİ AÇISINDAN ÖNEMLİDİR. ÇÜNKÜ KONULAR BİRİKTİĞİNDE O GÜN BİTİRMESİ GEREKEN KONULARIDA ENGEL OLACAKTIR. AKABİNDE ÖĞRENCİDE ZİHİNSEL BASKI VE STRES MEYDANA GELECEKTİR.
   
 3. - ÖZELLİKLE ARTIK DENEME ÇÖZÜLMESİ GEREKİR BRANŞ DENEMESİ VE BELİRLİ GÜNLERDE GENEL DENEMELER YAPILMALIDIR. ÖZELLİKLE GENEL DENEMELER ÇÖZÜLÜRKEN LGS HAVASI OLDUŞTURULMASI  LGS ZAMANINA GÖRE DENEMEYE GİRİLMESİ ÖĞRENCİNİN KENDİNİ O ATMOSFERE HAZIRLAMASI AÇISINDAN SON DERECE ÖNEMLİDİR. AMA SADECE DENEME ÇÖZMEK DEĞİL DENEME SONRASI YAPILACAK OLAN ANALİZLER HEM EKSİK OLDUĞU VEYA TEKRAR ETMESİ GEREKEN KONULARI BELİRLEMEKTE EN AZ DENEME ÇÖZMEK KADAR ÖNEMLİDİR. ÇÜNKÜ ÖĞRENCİ DENEMEDE BİLDİĞİ KONUYU ZATEN ÇÖZER ASIL ÖNEMLİ OLAN YAPAMADIĞI KONULARI ÖĞRENMEK.
   
 4. - DÜZENLİ OLARAK TEKRAR YAPILMASI ANCAK TEKRAR YAPILIRKEN BÜTÜN BİR KONUNUN TEKRARI DEĞİLDE KENDİ OLUŞTURDUĞU ÖZEL NOTLAR VEYA KAVRAMVE ZİHİN HARİTALARI GEREKSİZ ZAMAN KAYBINIDA ÖNLER. AYNI KONUNUN AKILDA KALICILIĞINI DAHADA ARTTIRACAKTIR.
   
 5. - ÇIKMIŞ SORULARI ÇÖZMEK VE ÖZELLİKLE BECERİ TEMELLİ SORULARI ÇÖZMEK ÖZELLİKLE SINAVLARDA BENZER SORULARIN ÇIKMASI VE BECERİ TEMELLİ SORULAR SAYESİNDE ÖĞRENCİNİN ANALİZ VE SENTEZ YETENEĞİ DE GELİŞİP SORULARA OLAN BAKIŞ AÇISINIDA ETKİLEYECEKTİR.TABİ BUNUN YANINDA DÜZENLİ KİTAP OKUMAK ÇOK ÖNEMLİDİR. LGS VE YENİ NESİL BÜTÜN SORU TARZLARINDA ÖĞRENCİNİN OKUDUĞUNU ANLAMASI ÇOK ÖNEMLİ OLDUĞUNU BELİRTMEK GEREK . ÖĞRENCİ ANLAMADIĞINI ÇÖZEMEZ ÇÜNKÜ BUNUNDA ANAHTARI KİTAP OKUMAKTAN GEÇTİĞİ ÜSTÜNDE DURUMLASI GEREK BİR KONU. KİTAP OKUMANIN FAYDALARI BAŞLIKLI MAKALEMİZİ İNCELEMENİZİ TAVSİYE EDERİZ.
   
 6. - ÖĞRENCİLERİN YAPTIĞI EN BÜYÜK HATA ZORLANDIĞI DERSE ÇALIŞMAMAK ÖZELLİKLE BAŞTA MATEMATİK OLMAK ÜZERE BİR ÇOK ÖĞRENCİ YAPAMADIĞI İÇİN ÇALIŞMAYI BIRAKIYORLAR. ANCAK ŞU BİLİNMELİ Kİ EĞER NİTELİKLİ BİR LİSE DÜŞÜNÜLÜYORSA BU MATEMATİK OLMADAN YAPILAMAZ. ÖĞRENCİNİN EKSİK OLDUĞU NOKTAYI İYİ BİLMELİ VE BUNA GÖRE PROGRAMINI YAPMALIDIR. EKSİK OLDUĞUNUZ KONULARDA MATEMATİK ÖZEL DERS SAYFAMIZDAN EN İYİ ÖĞRETMENLERDEN ÖZEL DERSLER ALABİLİRSİNİZ. 
   
 7. - BİR ÇOK ÖĞRENCİ KENDİSİNİ BİR BAŞKASI İLE KIYASLAMASIDA AYRI BİR HATA OLDUĞUNU BELİRTMEK GEREK. ÖĞENCİNİN YAPMASI GEREKEN BAŞKALARINI DEĞİLDE VEYA BAŞKASINI GEÇMEK DEĞİL DE KENDİNİ GEÇMEYE ÇALIŞMALIDIR. BU KONUDA EKSİK OLDUĞU NOKTALARI BELİRLEMELİ GELİŞİMİNİ ONA GÖRE BELİRLEMELİDİR.
   
 8. - EN ÖNEMLİSİ BU SINAVIN TEKRARI YOK YANİ TEK CANIN VAR=) BİR KERE KULLANACAKSIN ONU BİLEREK ÇALIŞ .ONU BİLEREK HAZIRLAN... 

Etiketler

Yazar

Mehmet Ç.

Tecrübeli fen Bilimleri öğretmeni. Bir çok özel öğretim kursu ,çocuk Kulübü ve online ders platformlarında ders verdim. Hala da vermeye devam ediyorum. Farklı illerde görev yapt...

Benzer Yazılar
Neden Ders Çalışıyorsunuz?

Neden Ders Çalışıyorsunuz?

Bir öğrenci, ders çalışmayı olması için kendine hedef belirlemeyi ve o hedefe inanmalıdır.

Yeni LGS Sistemi

Yeni LGS Sistemi

Yeni LGS(liselere geçiş sınavı) sistemi ile öğrencileri neler beklemektedir. LGS öğrencileri nelere dikkat etmelidir.

LGS’ye Hazırım

LGS’ye Hazırım

LGS Sınavına Girecek Olan 8.sınıf Öğrencilerinin Dikkat Etmesi Gereken Unsurlar

Nasıl Ders Çalışmalıyım?

Nasıl Ders Çalışmalıyım?

Nasıl ders çalışılır maddeler halinde sizin için hazırladık. Sınavlarda başarıyı yakalamak için ders çalışmanın püf noktaları

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul