İngiliz Dili ve Edebiyatı Okuyup Öğretmenlik Yapmak

Yazar: Buse G. | 19.05.2021 - 1 dakikalık okuma. Görüntülenme: 833
İngiliz Dili ve Edebiyatı Okuyup Öğretmenlik Yapmak
İ ngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü nedir? İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümün iş olanakları nelerdir? Mezunlarının İngilizce öğretmenliği yapması.

Bu blog yazısında İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü nedir? Neden İngilizce Öğretmenliği mesleği ile uğraşmak istediğimi gerekçeleriyle birlikte yazmak ve sizleri bilgilendirmek istiyorum. 

Öncelikle İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü okumak demek, bolca araştırma yapmak demektir. Makaleler okurken yeni bakış açıları kazanmak, vizyon sahibi olmak demektir. İngiliz dilinin tarihini, kültürünü, edebiyatını öğrenmek ve sürekli kendini okuyarak geliştirmek demektir.

Peki nerede çalışabilir bölüm mezunları?

İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunlarının iş imkanları nelerdir?
 

 • Uluslararası firmalarda
   
 • Konsolosluklarda
   
 • Özel okullarda
   
 • Bireysel ve kurumsal danışmanlık merkezlerinde 
   
 • Hatta Milli Eğitim Bakanlığı'nda

ve dahasında çalışabilmektedir.

Peki neden bu bölümdeyim? Çünkü okumayı, araştırma yapmayı gerçekten sevdiğim ve öğrendiklerimi hep kendi yorumumu katarak yazıya dökmeyi ve insanlarla öğrendiklerimi tartışabilmeyi; vizyon sahibi olmak istediğim için bu bölümdeyim. Fakat "Asla İngilizce öğretmeni olamam, o meslek bana göre değil" diyen biri şu an, özellikle, çocuklara ders anlatmak için can atıyor. Çünkü kaliteli bir öğrenci olabilmek için temelin sağlam atılması gerektiğine inanmakla birlikte, bunun da ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin üzerine düşmekle mümkün olabileceğini biliyor. Eğitim bir insanın sahip olabileceği en değerli şeydir. Eğitim aslında her şeydir, insanı özgür kılar. İşte tam da bu yüzden öğrendiklerimi "doğru" bir şekilde karşıya aktarmak, olaylara farklı pencereden bakmalarını sağlamak için buradayım. Bütün gayem nitelikli bir öğretmen olabilmek ve alanda "kaliteli" bir öğrenci yetiştirebilmektir. 

Unutmamalı, gelişime açık her birey çok güzel işler çıkarabilir. Öğrenciye inanmalı ve kendine güvenmelidir. Bir sonraki blog yazımda görüşmek üzere. 

Etiketler

Yazar

Buse G.

Merhaba, ben Buse. İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü ve formasyon son sınıf öğrencisiyim. Aktif olarak A1,A2, B1 ve B2 öğrencilerine ders vermekteyim. Son 2.5 yıldır online ve yü...

Benzer Yazılar
Öğretmenlik Neden Kutsaldır?

Öğretmenlik Neden Kutsaldır?

Öğretmenlik kutsaldır. Bu söz toplumlarda klişeleşmiş gibi görünüyor. Peki neden kutsaldır öğretmenlik?

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?