Farkındalık Nedir?

Yazar: Tuana A. | 21.04.2021 - 3 dakikalık okuma. Görüntülenme: 438
Farkındalık Nedir?
K işisel farkındalık nedir, Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisine göre farkındalık nasıl kazanılır.

Abraham Maslow, Amerikalı bir psikologmuş kendisi ve ondan öğrendiğim kadarıyla hepimiz farklı hayatlar yaşıyormuşuz! A, ama bunu hepiniz biliyordunuz sanırım. Ben yine de 3 yaşındaki çocuk heyecanımı kaybetmeden Maslow ne demiş, anlatmak istiyorum. Ona kalırsa, insanların ihtiyaçları da bir hiyerarşi oluştururmuş; bak sen işe!? Gereksinim duyduğumuz veya arzuladığımız şeylerin bile birbirine üstünlüğü var. Ne yazık ki Maslow beni de kandırdı ve ilk blog yazımın konusu olmayı başardı.

Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisiyle tanışalım:

  1. Temel İhtiyaçlar (beslenme, uyku, ısınma ve güvenlik)
  2. Psikolojik İhtiyaçlar (aitlik duygusu, ilişkiler, arkadaşlar, aile ve özsaygı)
  3. Öz Tatmin (bireyin tam potansiyeline ulaşması, yaratıcılık, önyargısızlık…)


İlk bakışta vaay hayatımın özeti dedirten bir manzara gibi duruyor. Bireylerin, önce sağlıklı bir şekilde yaşamaları, ilk maddenin de özetlediği gibi, birincil ihtiyacıdır. Ardından gelen psikolojik tatminler ise aslında, doğduğumuz andan itibaren beyin kıvrımlarımıza (siz deyin bir robota kod yazılır gibi ben diyeyim örgü örer gibi) tek tek işlenir. Yeterince sevgi alan bir birey, ocağında sürekli kestane pişen bir eve benzeyebilir; sıcaklığı daimidir. Bunun sonucunda, aitlik duygusu gelişir ve ‘yalnızlık’ azalır. Sosyal çevresini de arkadaşlar edinerek oluşturan biri için sıra özsaygıdadır. İnsanlar sevildiğini hissettikçe bulunduğu ortamda rahat hisseder ve şahsıyla ilgili ipuçları paylaşmaktan çekinmez. Böylece, diğer insanlarla birlikte olmanın verdiği keyif ve kendini onların içinde ifade edebilme cesareti, bireyin kendisine saygı duymasını sağlar. Pekiiiiii, gelelim öz tatmine. Buraya kadar bildiğimiz yerden vurdu Maslow.

Okumaya devam etmeden önce, 1 dakikanıza ‘ihtiyacım’ olacak. 1 dk boyunca hiçbir şey yapmadan durabilir misiniz, merak ediyorum; yorumları bekliyorum J. “E tabii dururum.” dediğinizi duyar gibiyim. Gerçi karantina döneminden çıkmışız, belki biraz antrenmanlısınızdır J.

--------------------------------------------------

Hâlbuki hiçbir şey yapmamak dünyanın en zor şeyi olabilir. Aklınıza tek bir şey takılmadan ve aynı anda hiçbir uzvunuzu hareket ettirmeden 1 dakika geçirmemiz neredeyse imkânsızdır. Çünkü günlük işlere, sorunlara, gürültüye, kalabalığa öyle kaptırmışızdır ki 3. aşamaya çoktaaaan geçmiş olmamız lazımken haaaala 1. aşama için günlerimizi geçiririz, pardon tüketiriz! Bu konuyu başka bir yazıda daha ayrıntılı olarak yazmak istiyorum. O yüzden devam edelim: Diyelim ki bir gün uyandık ve kafamızdaki gürültünün dışarısından daha yüksek olduğunu duyduk bizi sağır edecek kadar hem de!

İşteee en sevdiğim kısım: Kafana bir sorun takıldıysa çok şanslısın çünkü bu, artık hayatının kontrolü senin eline geçecek demektir. Sonunda beynin, yolu çiçeklerle süslenmiş bir farkındalık patikasında yürüyecek ve sen artık o çiçek kokularına doyamamaya başlayacaksın; sık sık kendini o patikada bulacaksın. Eskisinden daha sakin, olgun, önyargısız, hoşgörülü ve sıcak olacaksın. Bunları ilkokul öğretmenlerimiz bile zaten bize söyledi. Fakat biz asla ‘farkında’ olamadık. Bilemedik ki benliğimizi oluşturmada başkasıyla değil, kendimizle konuşmamız gerektiğini L. Bu sefer de deli olduk toplumun gözünde. Her neyse, ben kayıtsız yaşamaktansa deli olmayı tercih ederim J.

Uzun lafın kısası Maslow’a ve benim naçizane desteğime göre, temel ihtiyaçlarını ve duygusal tatminini gideren biri gerçek benliğine giden yola girmeli ve tam potansiyeline ulaşmalı. Böylece, kendi hayatına bile başkasının gözünden bakabilir ve onu iyileştirmek için çabalayabilir. Heee şimdi demeyin herkes bu sırayla yaşamıyor. Tabii ki katılıyorum. Çünkü hepimiz farklı yerlerde ve zamanlarda doğuyoruz; önceliklerimiz değişkenlik gösterebilir; hatta bazen seviyeler arası gidip gelebiliriz. Önemli olan iplerin bizde olduğunu hissetmek ve kafamızda konuşulanları dinlemek.

Boğaziçi Üniversitesi Öğrencisi - Tuana Akalın

Etiketler

Yazar

Tuana A.

Öğrenme karşılıklı bir süreçtir. Bilgiye ulaşmak ve onu paylaşmak yapılabilecek en önemli şeydir. Kendim de bir öğrenci olarak bir konuyu anlatabilmenin, onu bilmekten çok daha ...

Benzer Yazılar
Özel Dersin Öğrenci Psikolojisine Katkısı

Özel Dersin Öğrenci Psikolojisine Katkısı

Özel ders öğrencilere neler kazandırmadır. Öğrenci psikolojisine özel dersin faydaları nelerdir.

Türkçe Eğitiminde Ne Kadar Teknoloji Kullanıyoruz?

Türkçe Eğitiminde Ne Kadar Teknoloji Kullanıyoruz?

Teknoloji, 2000'li yıllarla birlikte hayatımızın ayrılmaz bir parçası hâline geldiği artık su götürmez bir gerçektir.

İçimizdeki Papatyalar

İçimizdeki Papatyalar

Aslında insanların bizim hakkımızda ne düşündüğü o kadar da önemli olmamalı.

İdeallerimiz

İdeallerimiz

Bir yaşama biçimidir aslında öğrenmek. Dünyaya gözlerimizi açar açmaz öğrenmeye başlarız aslında. Dünyayı, insanları, insanlığı..

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul