Eğitimde Anne Babanın Rolü

Eğitimde Anne Babanın Rolü
Furkan T.
Tecrübe Paylaşımı - Hayata Dair
Eki 15, 2019
582

Çocuklar aslında birer aynadır. Evde ne görürse ne duyarsa onu alır, içinde biraz yoğurur ve benzer şekilde davranışlarıyla sergiler. 'Kime çektin anlamadım ki?' gibi cümleleri bazen kullanır anne babalar. Bakalım kime çekmiş bu çocuklar. 

Çocuk;
Evde anne babanın sık sık dizi izlediği durumda mı yoksa kitap okuyan anne babayı görünce mi öğrenme merakı gelişir?

İşten geldikten sonra tv başına yığılıp kalan baba mı yoksa kendisiyle oyun oynayan, yatmadan önce onunla birlikte diş fırçalayan, eşofmanlarını giydiren, ona kitap okuyan, masal anlatan babayla mı daha çok öğrenir?
Evde iş paylaşımı yapmayıp birçok ev işini annenin omuzlarına yıkan babasından mı yoksa eşiyle iş paylaşımı yapıp kimi zaman bulaşığı makineye dizen, kimi zaman çamaşırı asan, kimi zaman evi süpüren babadan mı öğrenir?

Kendileri hayatta yapamadıklarını, gerçekleştiremedikleri hayallerini çocuğu gerçekleştirsin diye onu deneme tahtası yapan anne-babadan mı öğrenir yoksa çocuğun hayallerini gerçekleştirmesi için imkân ve fırsat sağlayan, onu sonuna kadar destekleyen anne-babadan mı öğrenir?

Hata yaptığında azar işittiği, onurunu ve kişiliğini zedeleyici sözler duyduğu bir evde mi yoksa hatalarının affedildiği, hatalarından ders çıkarması için yol gösterilen bir evde mi öğrenir?

Evde bir şey yapmak istediğinde dur yapamazsın, aman şimdi ortalığı dağıtma, batırma diye sözler işiten çocuk mu yoksa mutfakta annesiyle birlikte kek, poğaça yapan, evde yapmak istediklerini kendinin keşfetmesine izin verilen ortamında mı öğrenir?

Listeyi daha çok uzatabiliriz. Sanırım doğru cevapları hepimiz biliyoruz. Evet ev geçindirmek için anne baba çalışıyor yoruluyor, ev işleri yapılıyor anne baba hep yoğun. Elbette çalışılıp para kazanılacak, ev işleri yapılacak ancak geri kalan sair vakitlerde çocuğumuzla ilgilenmemiz gerekiyor. Çünkü çocuklar büyüdüklerinde kendileriyle vakit geçirilen zamanları hatırlayacaklar. Onların ihtiyaçları birlikte kaliteli vakit geçirmek. İzlemeyiverelim şu dizileri, tv programlarını. ne kaybederiz sanki? Hiçbir şey. Peki ne kazanırız? Hayat boyu mutlu, kendine güveni olan kendini gerçekleştirme yolunda ilerleyen bireyler. Çocuklarımızın kaliteli bireyler olmasını istiyorsak öncelikle onlara kaliteli bir ev ortamı sunmalıyız.

Hiçbir şey çilesiz değildir. Bildiğimiz gerçekleri göz ardı etmeyip biraz daha gayret edip çocuklarımızı yetiştirelim ne dersiniz?

Matematik Öğretmeni - Furkan Tayfur 

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır