Eğitimde Anne Babanın Rolü

Yazar: Furkan T. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 1536
Eğitimde Anne Babanın Rolü
H er çocuk anne ve babasının aynasıdır. Eğitimde anne - babanın rolü nedir. Anne ve babalar çocuklarının başarılı bir birey olmaları için nelere dikkat etmelidirler.

Çocuklar aslında birer aynadır. Evde ne görürse ne duyarsa onu alır, içinde biraz yoğurur ve benzer şekilde davranışlarıyla sergiler. 'Kime çektin anlamadım ki?' gibi cümleleri bazen kullanır anne babalar. Bakalım kime çekmiş bu çocuklar. 

Çocuk;
Evde anne babanın sık sık dizi izlediği durumda mı yoksa kitap okuyan anne babayı görünce mi öğrenme merakı gelişir?

İşten geldikten sonra tv başına yığılıp kalan baba mı yoksa kendisiyle oyun oynayan, yatmadan önce onunla birlikte diş fırçalayan, eşofmanlarını giydiren, ona kitap okuyan, masal anlatan babayla mı daha çok öğrenir?
Evde iş paylaşımı yapmayıp birçok ev işini annenin omuzlarına yıkan babasından mı yoksa eşiyle iş paylaşımı yapıp kimi zaman bulaşığı makineye dizen, kimi zaman çamaşırı asan, kimi zaman evi süpüren babadan mı öğrenir?

Kendileri hayatta yapamadıklarını, gerçekleştiremedikleri hayallerini çocuğu gerçekleştirsin diye onu deneme tahtası yapan anne-babadan mı öğrenir yoksa çocuğun hayallerini gerçekleştirmesi için imkân ve fırsat sağlayan, onu sonuna kadar destekleyen anne-babadan mı öğrenir?

Hata yaptığında azar işittiği, onurunu ve kişiliğini zedeleyici sözler duyduğu bir evde mi yoksa hatalarının affedildiği, hatalarından ders çıkarması için yol gösterilen bir evde mi öğrenir?

Evde bir şey yapmak istediğinde dur yapamazsın, aman şimdi ortalığı dağıtma, batırma diye sözler işiten çocuk mu yoksa mutfakta annesiyle birlikte kek, poğaça yapan, evde yapmak istediklerini kendinin keşfetmesine izin verilen ortamında mı öğrenir?

Listeyi daha çok uzatabiliriz. Sanırım doğru cevapları hepimiz biliyoruz. Evet ev geçindirmek için anne baba çalışıyor yoruluyor, ev işleri yapılıyor anne baba hep yoğun. Elbette çalışılıp para kazanılacak, ev işleri yapılacak ancak geri kalan sair vakitlerde çocuğumuzla ilgilenmemiz gerekiyor. Çünkü çocuklar büyüdüklerinde kendileriyle vakit geçirilen zamanları hatırlayacaklar. Onların ihtiyaçları birlikte kaliteli vakit geçirmek. İzlemeyiverelim şu dizileri, tv programlarını. ne kaybederiz sanki? Hiçbir şey. Peki ne kazanırız? Hayat boyu mutlu, kendine güveni olan kendini gerçekleştirme yolunda ilerleyen bireyler. Çocuklarımızın kaliteli bireyler olmasını istiyorsak öncelikle onlara kaliteli bir ev ortamı sunmalıyız.

Hiçbir şey çilesiz değildir. Bildiğimiz gerçekleri göz ardı etmeyip biraz daha gayret edip çocuklarımızı yetiştirelim ne dersiniz?

Matematik Öğretmeni - Furkan Tayfur 

Etiketler

Yazar

Furkan T.

Merhabalar. 2008 Marmara Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği mezunuyum. 2016 yılında da yine Marmara Üniversitesi Eğitim Yönetimi ve Denetimi alanında yüksek lisansı...

Benzer Yazılar
Eğitimde Sosyal Medya Kullanımı

Eğitimde Sosyal Medya Kullanımı

Günümüzde Web 2.0 teknolojisi hızlıca ilerliyor bunun sonucunda her bireyin en az bir tane sosyal medya adresi bulunmaktadır.

İlk Eğitimler ve Farkındalık

İlk Eğitimler ve Farkındalık

İlk eğitimler ve farkındalık, okul öncesi eğitime dair her şey!

Eğitimde Özel Dersin Önemi ve Faydaları

Eğitimde Özel Dersin Önemi ve Faydaları

Eğitim belli bir branşta, belli bir konu da bilgi ve beceri kazandırma ve geliştirme işidir. Eğitimde özel dersin faydaları.

Özel Derse Dair

Özel Derse Dair

Bir matematik öğretmenin gözünden özel dersin faydaları nelerdir? Hep beraber inceleyelim.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul