Eğitim ve Pedagoji Müzesi Belgrad-Sırbistan

Yazar: Erman Ö. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 617
Eğitim ve Pedagoji Müzesi Belgrad-Sırbistan
E ğitim ve Pedagoji Müzesi Belgrad-Sırbistan müzesi hakkında bilinmesi gerekenler. Uzman matematik öğretmenimiz deneyimlerini sizler için hazırladı.

Bugün Sizlere pedagoji müzesini tanıtacağım. Pedagoji sözcük anlamıyla çocuk bilimi demek. Daha doğrusu doğduktan yetişkinliğe erene kadar geçen süreçdir. Bu dönemde çocuğun kendini geliştirmesi ve eğitim alması beklenir. Sırplardan bunu düşünerek geçmişte eğitimde kullanılan kitaplar, eşyalar, eğitim materyalleri, dönemlere ait kullanılan haberleşme araçlarını, öğretmen ve öğrenci kıyafetlerini içinde barındıran bir müze kurmuşlar. Bu müze eğitim alanında balkanların tek müzesi diyebiliriz. Müze aynı Zamanda size eğitimin, kronolojik olarak gelişimini de sunuyor, Yaşanılan hem fikri aydınlanma ya da politik olayların eğitimi nasıl etkilediği anlatılmış. Sırbistan hem Osmanlı hem de Avusturya idaresi altında kaldığı için eğitimde de farklı ekollerle karşılaşmak zorunda kalmış.

12. yüzyılda eğitim yolculuğumuz başlıyor. O dönemde din adamlarının ve incil'in etkisi görülüyor. Miroslav'ın Gospel'i görülmeye değer işlemeleriyle ön plana çıkıyor. Aslında osmanlı dönemiyle ilgili daha çok materyal beklerdim. Döneme ait birkaç kitap vardı. Doğal olarak 18. ve 19.yüzyıllarına ait materyaller sergilenmiş. Sırbistandaki iyi okulların maketleri ve sınıf sayılarına kadar paylaşılmış.sınıftan mezun olan ünlü öğrencilerde anlatılıyor. Eğitimde kullanılan açı-ölçer, iskelet Sistemleri, çeşitli hayvanların koleksiyonları, kimya dersinde kullanılan tüpler ve elementlerde müzede görmek mümkün.

Sırpların günümüzde kullandığı alfabe sırp kiril alfabesi'dir. Alfabeyi bulan Vuk Stefanovic Karadzic'de unutulmamış sırp alfabesinin ve dilinin de gelişimi müzede sergileniyor. Önemli eserlerin bulunduğu bir anlatımda müze içinde var. Sonuç olarak eğitimin katettiği yolu görmek güzeldi, tahta sıralardaki din eğitiminden dayalı eğitimden, modern eğitime uzanan yolculuk.

Sırpların günümüzde kullandığı alfabe sırp kiril alfabesi'dir. Alfabeyi bulan Vuk Stefanovic Karadzic'de unutulmamış sırp alfabesinin ve dilinin de gelişimi müzede sergileniyor. önemli eserlerin bulunduğu bir anlatımda müze içinde var. sonuç olarak eğitimin katettiği yolu görmek güzeldi, tahta sıralardaki din eğitiminden dayalı eğitimden, modern eğitime uzanan yolculuk.

Matematik / Geometri Öğretmeni - Erman Özenli

Etiketler

Yazar

Erman Ö.

Merhaba,Ben Erman hoca şu anda özel Kurumsal bir okulda (U.ur okulları) Matematik-geometri öğretmenliği yapmaktayım.17 yıldır öğretmenim.Özel okullardan Fen liselerine, Anadolu ...

Benzer Yazılar
Thales Matematik Müzesi (Aydın-Türkiye)

Thales Matematik Müzesi (Aydın-Türkiye)

Thales Matematik Müzesi (Aydın-Türkiye) hakkında bilinmesi gerekenler. Thales Matematik Müzesinde neleri bulabilirsiniz.

Nikola Tesla ve Müzesi (Belgrad-Sırbistan)

Nikola Tesla ve Müzesi (Belgrad-Sırbistan)

Nikola Tesla kimdir? Nikola Tesla ve Müzesi nerededir? Nikola Tesla ve Müzesine neden gidilmelidir? Müzeyi ziyaret eden eğitmenimizin deneyimleri sizlerle.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul