Dahi, Hocasını İyi Seçendir!

Dahi, Hocasını İyi Seçendir!
Derin Ö.
Tecrübe Paylaşımı - Hayata Dair
Kas 24, 2020
212

“Dâhi, hocasını iyi seçendir .” der Cemil Meriç.

Aynı kitap, aynı müfredât olduğu halde farklı kalitede yetişen öğrenciler var ise, bu kalitede öğretenin ifâdesi kadar öğrenenin irâdesi de söz konusudur.

Yine “Üniversite, memur yetiştiriyor” der Cemil Meriç. “Universe” kelimesi ki kâinât demektir, böylesi bir isme sâhip okuldan memur olma ideali ile mezun olmak, “Aslanı kediye boğdurmaktır” çoğu zaman.

Evet, memur ol, ama mesleğin memuriyet olsun, zihniyetin değil.

Yine bilmeli ki, “educate” kelimesi eğitim olarak çevrilse de, kök anlamıyla “lider, öncü, söz sahibi insan” yetiştirmek demektir, kelime ortasındaki “duc”, bugün “dük, düka” şeklinde kullanılan yöneticiler ile aynı köktendir. Bu bakış açısını kazandığınızda, ünvân, titr ve benzeri hedefler, aslî hedef olmaktan çıkar, kaliteli ürün olan birikiminizin bir ambalajı olur sâdece. Bu formasyonu edinmek, bir idealin, ama karakterinize uygun bir idealin peşinde koşmak ile mümkündür.

İngilizce’de zamanları (tense) öğrenebilirsiniz, ama bu hiçbir zaman istediğiniz etkiyi doğurmayabilir. O zaman, lisan öğrenmekten maksadınız belki de lisans ile sınırlı olmamalı, insanlar için olmalı.

Kur’ân’ı güzel okumayı hedeflemek güzeldir, daha güzeli ve Yaratıcının asıl isteği, anlayarak okumamızdır.

Kişisel gelişim, bir ideale bağlanmamış ise, kişiye, o kişiye özgün ve özel rehberlik edilmemiş ise, ziyan edilmiş zaman/zihin/enerji söz konusudur.İşte evden evrene uzanan insanî dünyan için doğru tercihi yapmak, tercih edilen doğru insanı sonuç verebilir ey istekli! Çok okumak mı hedef, hızlı okumak mı? Anlamadan, pratize etmeden okumak neye yarar?

Unutma! Kolaylık, zorluktan sonradır diye şartlama kendini, kolaylık, zorluk ile eşzamanlıdır.

Yıllarca Hitler’in toplama kampında işkence gören Frankl, “İnsanın Anlam Arayışı” kitabında, satranç üzerinden örnek verir. Satrançta en iyi hamle diye bir şey yoktur, duruma uygun hamle vardır.

Senin durumuna uygun hamle ne? Belki de ilk hamlen bu konuları özel derste konuşmak olabilir.

Kişisel Gelişim, İngilizce, Arapça, Yaşam Koçu - Derin Öz

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır