Dahi, Hocasını İyi Seçendir!

Yazar: Hikmet D. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 859
Dahi, Hocasını İyi Seçendir!
A ynı kitap, aynı müfredât olduğu halde farklı kalitede yetişen öğrenciler var ise, bu kalitede öğretenin ifâdesi kadar öğrenenin irâdesi de söz konusudur.

“Dâhi, hocasını iyi seçendir .” der Cemil Meriç.

Aynı kitap, aynı müfredât olduğu halde farklı kalitede yetişen öğrenciler var ise, bu kalitede öğretenin ifâdesi kadar öğrenenin irâdesi de söz konusudur.

Yine “Üniversite, memur yetiştiriyor” der Cemil Meriç. “Universe” kelimesi ki kâinât demektir, böylesi bir isme sâhip okuldan memur olma ideali ile mezun olmak, “Aslanı kediye boğdurmaktır” çoğu zaman.

Evet, memur ol, ama mesleğin memuriyet olsun, zihniyetin değil.

Yine bilmeli ki, “educate” kelimesi eğitim olarak çevrilse de, kök anlamıyla “lider, öncü, söz sahibi insan” yetiştirmek demektir, kelime ortasındaki “duc”, bugün “dük, düka” şeklinde kullanılan yöneticiler ile aynı köktendir. Bu bakış açısını kazandığınızda, ünvân, titr ve benzeri hedefler, aslî hedef olmaktan çıkar, kaliteli ürün olan birikiminizin bir ambalajı olur sâdece. Bu formasyonu edinmek, bir idealin, ama karakterinize uygun bir idealin peşinde koşmak ile mümkündür.

İngilizce’de zamanları (tense) öğrenebilirsiniz, ama bu hiçbir zaman istediğiniz etkiyi doğurmayabilir. O zaman, lisan öğrenmekten maksadınız belki de lisans ile sınırlı olmamalı, insanlar için olmalı.

Kur’ân’ı güzel okumayı hedeflemek güzeldir, daha güzeli ve Yaratıcının asıl isteği, anlayarak okumamızdır.

Kişisel gelişim, bir ideale bağlanmamış ise, kişiye, o kişiye özgün ve özel rehberlik edilmemiş ise, ziyan edilmiş zaman/zihin/enerji söz konusudur.İşte evden evrene uzanan insanî dünyan için doğru tercihi yapmak, tercih edilen doğru insanı sonuç verebilir ey istekli! Çok okumak mı hedef, hızlı okumak mı? Anlamadan, pratize etmeden okumak neye yarar?

Unutma! Kolaylık, zorluktan sonradır diye şartlama kendini, kolaylık, zorluk ile eşzamanlıdır.

Yıllarca Hitler’in toplama kampında işkence gören Frankl, “İnsanın Anlam Arayışı” kitabında, satranç üzerinden örnek verir. Satrançta en iyi hamle diye bir şey yoktur, duruma uygun hamle vardır.

Senin durumuna uygun hamle ne? Belki de ilk hamlen bu konuları özel derste konuşmak olabilir.

Kişisel Gelişim, İngilizce, Arapça, Yaşam Koçu - Derin Öz

Etiketler

Yazar

Hikmet D.

 Zamanın Ruhuna uygun bir kişisel gelişim, dil öğrenimi, kitap ve kelime sevgisi.

Benzer Yazılar
Çocuğum Okuma Yazmayı Öğrenemiyor Ne Yapmalıyım?

Çocuğum Okuma Yazmayı Öğrenemiyor Ne Yapmalıyım?

Çocuğum okuma yazmayı öğrenemiyor ne yapmalıyım? Çocuğuma okumayı nasıl öğretebilirim? diyorsanız uzman sınıf öğretmenimizin yazısı tam sizlik!

Materyalin Önemi..

Materyalin Önemi..

Eğitimde materyal kullanmak ve derse hazırlıklı gitmek oldukça önemlidir.

Öğretmen Seçimi Nasıl Olmalıdır

Öğretmen Seçimi Nasıl Olmalıdır

İyi bir öğretmen seçimi nasıl yapılır? Öğretmen seçiminden nasıl olmalıdır. Velilerin öğretmen seçimi konusunda mutlaka bilmesi gereken konular.

Her Eğitimci ve Öğrencinin  Mutlaka Okuması Gereken 5 Kitap

Her Eğitimci ve Öğrencinin Mutlaka Okuması Gereken 5 Kitap

Her bireyin kendini geliştirmesi ve farklı bir bakış açısı yakalaması için mutlaka okuması gereken 5 kitap

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?