Çocuklarda Ekran Bağımlılığı

Yazar: Zülal K. | 23.10.2021 - 1 dakikalık okuma. Görüntülenme: 236
Çocuklarda Ekran Bağımlılığı
Ç ocuklarda Ekran Bağımlılığı ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgiler blogumuzda! Ekran bağımlılığının çocuklar üzerindeki etkisi.

Teknolojide çağ atlamamız, hemen ulaşılabilir olan internet, sosyal mecralar, çocuklarımızın ekran bağımlılığı; günümüzde ardı kesilmez bir sorun haline gelmekte. Çocuklarımızı değil aynı zamanda aile ilişkilerini de olumsuz etkilemekte.

Günümüzde pandeminin de girmesiyle ekran bağımlılığı her geçen günden daha yaygın hala geldi. Bu nedenle, çevrim içi eğitimin bazı avantajları olsa da yüz yüze eğitimin yerini tutması mümkün değil. Bu nedenle derslerin çevrim içi oluşu, uzun vadede sosyal ilişkileri ve problem çözme becerilerini olumsuz etkiliyor.

Maalesef günümüzde ebeveynlerimiz ekranı çocuklarını susturmak için bir bakıcı gibi kullanmakta. Çocuğunu susturmak ya da dikkatini dağıtmak için ellerine tutuşturulan ekranlar çocuğun bağımlılığını arttırmaktadır.
 

EKRAN BAĞIMLILIĞININ ÇOCUKLAR ÜZERİNDE ETKİSİ
 

Küçük yaşlarda başlayan ekrana maruz kalma çocuklarımızda duyu ve motor becerilerinde gerilemeye sebep olmakta. Fazla ekrana maruz kalma çocuklarımızda dikkat dağınıklığına, saldırganlığa, uyku bozukluğuna, özgüven eksikliğine sebep olur.

Ekran bağımlılığı özellikle beyine hasar verdiğinden dolayı çocuklarımız kendi potansiyellerini fark edemez hala gelir. Beyin daha yüksek seviyelerde dopamin ve endorfine alışır; bu da bağımlılığın her geçen gün giderek daha artmasına neden olur.

Ekranla fazla vakit geçiren çocuklar gerçeklikten uzaklaşır. Arkadaşlarıyla vakit geçirmek onlar için sıkıcı bir hal alır. Ve bu durumda çocuklarımızda kendilerini ifade etmekte zorlanan, çekingen, agrasif, gerçek hayattan uzaklaşma ve kişilik bozukluklarına sebep olmakta.

Çocuklarda ekran bağımlılığı; hafif, orta veya şiddetli olabilir. Ancak burada ebeveynlerin dikkat etmesi gereken en önemli konu ekran bağımlısı çocukların, bağımlılıklarını saklama konusunda epey başarılı olduklarıdır. Bu nedenle ebeveynlerin iyi gözlem yapıp, ekranla olan bağlılıklarını gözden geçirip bu konuda bilinçlenmeleri ve neyi nasıl sunduklarına çok dikkat etmelilerdir.

Etiketler

Yazar

Zülal K.

Çocuk sağlığı ve gelişimcisiyim. Özel Eğitim öğretmenliği yapmaktayım. Aynı zamanda Aile Danışmanlığı ve oyun terapistliği yapmaktayım. Çocuğun gelişimine dair uygulama sertfika...

Benzer Yazılar
Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?