Çalışma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır

Yazar: abdullah ö. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 990
Çalışma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır
D aha iyi ders çalışma alışkanlığı nasıl kazanılır? Daha iyi nasıl çalışacağını öğrenmek isteyenler için yol haritası.

Daha iyi ders çalışmayı hangimiz istemeyiz ki. Hep daha iyi çalışmayı isteriz fakat bunun için tam olarak bir planımız da yoktur. Dersi derste öğrenmeye ne kadar emek harcıyoruz? Düzenli mi çalışacağız yoksa maalesef birçoğumuzun yaptığı gibi sınava birkaç gün kala bütün bilgileri öğrenmeye mi çalışacağız?

Çalışma stratejimiz nedir? Not almak mı? Flash kartlar mı oluşturuyoruz?

Kendinize veya çocuğunuza çalışma alışkanlığı kazandırmak mı istiyorsunuz?

Çoğu öğrenci çalışmaya karşı oldukça tembel bir tavır alır, önemli bir sınavdan veya sınavdan önce notlarını tekrar gözden geçirir ve bilgilerin kalıcı olmasını umarak parmaklarını şaklatır.

Sonuç?: İYİ BİR ÇALIŞMA ALIŞKANLIĞI BAŞARIYI GARANTİ EDEBİLİR

Nasıl daha iyi çalışılacağımızı öğrenmek için bilinçli bir çaba göstermeliyiz. Aslında, herhangi bir öğrencinin eğitim kariyerinin başında yapabileceği en iyi şeylerden biri, çalışma becerileri ve başarı üzerine bir ders çalışma yapmaktır. Çünkü bir öğrencinin başarmak için kullandığı sırları öğrendikten sonra, akademik başarı çok öngörülebilir hale gelir. O zaman ne yapacağız? ÖNCELİKLE KENDİMİZİ VEYA ÖĞRENME STİLİMİZİ TANIMALIYIZ

Hepimizin yeni bilgileri elde etme konusunda kendi doğal eğilimimiz olan üç ana öğrenme stilimiz vardır:

  • Görsel öğrenenler: En iyi görerek öğrenirler. Diyagramlara, renk kodlamalarına, videolara ve desenlere iyi yanıt verirler. Eğer siz de bu grupta yer aldığınızı düşünüyorsanız bu yöntemleri denemelisiniz.
  • İşitsel öğrenenler: En iyi dinleyerek öğrenirler. Konuşma, müzik, tekerlemeler ve diğer sesler gibi sesli ipuçlarına iyi yanıt verirler. Eğer bu grupta yer aldığınızı düşünüyorsanız bu yöntemleri denemelisiniz.
  • Kinestetik öğrenenler: Bilgiyi en iyi şekilde muhafaza ederler. Rol oynamaktan, modeller oluşturmaktan, diyagram çizmekten ve bilgi kartları yapmaktan hoşlanırlar. Kavramları gerçek dünyada uygulamaya koymaları gerekiyor. Eğer bu grupta yer aldığınızı düşünüyorsanız bu yöntemleri denemelisiniz.


ÖĞRENME TARZIMIZI BİLİNÇLİ KULLANMALIYIZ

Açıkçası sadece kendi öğrenme tarzınızı tanımak yeterli değildir. Çoğumuz NASIL daha iyi çalışılacağını biliyoruz, ancak hayattaki çoğu şeyde olduğu gibi, bilgilerimizi uygulamıyoruz. Bu nedenle, çalışma yöntemlerinizi size en uygun olana uyarlamak için bilinçli bir çaba göstermeli ve öğrenme hızımızı katlanarak hızlandırmalıyız.


Örneğin:

  • Görsel ipuçlarına iyi yanıt veriyorsanız, zihin haritaları oluşturun, not alırken yoğun bir şekilde renk kullanın ve ilgili YouTube videolarını izleyin.
  • İşitsel bir öğreniciyseniz, gerçekleri hatırlamak için tekerlemeler oluşturmayı deneyin veya konularınızla ilgili podcast'leri dinleyin.
  • Yine, kinestetik öğrenenler geleneksel çalışmayı en zor buluyorlar ve öğrenmeyi doğrudan uygulamaya koyma fırsatı ile daha pratik konularda başarılı olmaları muhtemeldir.


Kendinizi keşfetmeniz dileğiyle…

Sınıf Öğretmeni - Abdullah Özbek 

Etiketler

Yazar

abdullah ö.

Eğitim sevgiyle başlar.Öğrencilerimi sever ve onlara saygı duyarım. Bu gün küçük olsalar da geleceklerine saygı göstermek gerekir.Her öğrencinin özel ve eşsiz olduğunu düşünüyor...

Benzer Yazılar
Verimli Ders Çalışma Nasıl Olur ?

Verimli Ders Çalışma Nasıl Olur ?

Verimli ders çalışma nedir? Ders çalışırken mutlaka dikkat edilmesi gereken hususlar

Başarının Sırrı Nedir?

Başarının Sırrı Nedir?

Öğrencilerin eğitim hayatlarında başarılı olmaları için dikkat etmesi ve uygulaması gereken en önemli SIR nedir?

Ders Çalışırken Uyku Gelmemesi İçin Ne Yapmalı?

Ders Çalışırken Uyku Gelmemesi İçin Ne Yapmalı?

Ders çalışırken uyku gelmemesi için ne yapılmalıdır. Ders çalışırken uykum geliyor ne yapmalıyım? diyorsanız tam size göre bir plan!

İlkokul-Ortaokul Öğrencilerine ve Ailelerine Tavsiyelerim

İlkokul-Ortaokul Öğrencilerine ve Ailelerine Tavsiyelerim

İstanbul üniversitesi hukuk fakültesi öğrencisinden verimli ders çalışma yöntemleri. Öğrencilerin sınavlarda başarı sağlamaları için dikkat etmesi gereken önemli noktalar.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul