Başarılı Olmak İçin Öneriler ve Etkili Yöntemler

Yazar: Fatih Ü. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 413
Başarılı Olmak İçin Öneriler ve Etkili Yöntemler
B aşarılı olmanın en önemli şartları nelerdir. Başarılı olmanın yolları ve Okulda başarılı olmak için ne yapmalıyız.

İnsan hep başarılı olmak için çaba göstermiştir. Günümüzde de her alanda bir rekabet vardır. Bireyler kendi alanlarında başarıyı yakalamaya çalışmaktadır. Başarılı olmanın en önemli şartlarından biri bireyde bulunması gereken iyi bir hafıza yani bellektir. Bellek alınan bilgilerin beyinde kaydedildiği yerdir. Bellek iyi olursa hayat insan için kolay geçer. İyi bir hafıza için insanın gereksiz işlerden uzak durması gerekir. Gereksiz ezberler insanın hafızasını meşgul eder ve ihtiyacı olan bilgileri aklında tutmasını zorlaştırır.

Örnek verecek olursak bir öğrencinin pi sayısının onlarca basamağını ezberlemesi gereksiz bir iştir. Çünkü öğrenci bunu nerede kullanacak, bu ezberlediği rakamların öğrenciye ne faydası var? Öncelikle ezberlenecek şeylerin faydası mı var zararı mı var bunu anlamamız gereklidir. Hafızamızı güçlü tutabilmenin diğer bir şartı olabildiğince sosyal medyadan uzak durabilmektir. Sosyal medyanın zararları olduğu gibi tabi ki de faydaları da vardır. Ancak zararı daha çoktur. Bu nedenle sosyal medyayı ne kadar az kullanırsak kıymetli vaktimizi boşa geçirmemiş oluruz böylelikle hafızamız güçlü kalır ve başarımız artar.

Zeka ise başarımızı etkileyen diğer bir unsurdur. Zeka doğuştan gelir. Bireylerin zekası yaklaşık olarak anne ile babasının zekalarının ortalaması kadardır. Bazı araştırmacılara göre anneden zeka daha çok gelir. Doğuştan gelen zekamızı belki değiştiremeyiz ancak bunu geliştirebiliriz. Birey zekasını çalışarak olabildiğince arttırabilir. Ne kadar çok tekrar ile çalışmalarımızı arttırırsak zekamız gelişebilir.

Başarılı olmanın diğer bir şartı düzenli yaşamaktır. Düzenli uyku günde en az 7 saat birey için yeterlidir. Sağlıklı beslenmek aynı şekilde başarımızı artırmamızı sağlar. En önemlisi de disiplinli olmak çok önemlidir. Her gün erken kalkıp düzenli çalışmak gereklidir. Sabah saatlerinde yapılan çalışma bireylerin başarısını artırmaktadır. Aynı şekilde akşam geç saatlere kadar yapılan çalışmalar sabah saatlerinde yapılan çalışmalara göre daha az faydalıdır. Teknolojide dünyanın en başarılı ülkeleri Almanya ve Japonyadır. Bu ülkelerin başarılarının sırrı disiplinli olmalarıdır. Tabi disiplinli olabilmek kolay bir iş değildir. Başarılı olmak için bazı zorluklara katlanmak gereklidir. Sabırlı, özverili olmak gereklidir. Bu tür özellikleri insan zamanla kendini alıştırarak kazanabilir.

Bunların dışında duygular da çok önemlidir. Bireylerin başarıyı yakalayabilmeleri için arzulu olmaları gereklidir. Bir öğrencinin kendisine şu soruyu sorması gerekli gelecekte ben ne olmak istiyorum?Bu şekilde kendisine bir hedef belirlerse arzu ve gayreti artacaktır.

Özetleyecek olursak başarılı olmak istiyorsak fedakarlık yapmamız gereklidir.Unutmayın her zorluğun arkasından bir kolaylık gelir. Başarılı günler dilerim.

Matematik Öğretmeni - Fatih Hoca 

Etiketler

Yazar

Fatih Ü.

YENİ NESİL MATEMATİK:Yaklaşık 15 yıldır çalışıyorum .Bir çok dershanede ve okulda çalıştım.İlk amacım öğrenciye matematiği sevdirmek.Öğrencinin ilgi,motivasyonunu arttırıp hafız...

Benzer Yazılar
Çocuğunuzu Kendisiyle Yarıştırın

Çocuğunuzu Kendisiyle Yarıştırın

Çocukların kendi kapasitesinin farkına varıp iyileştirme, geliştirme gibi düzenlemelerle kendisini gerçekleştirmesi daha iyi olacaktır.

Kendin İçin İste

Kendin İçin İste

Unutmayın ki her şey içimizde başlar. Bir öğrenci kendisini nasıl motive eder?

AKADEMİK BAŞARIDA ÖĞRETMENİN ETKİSİ

AKADEMİK BAŞARIDA ÖĞRETMENİN ETKİSİ

Öğrencilerin akademik başarısında öğretmenlerin etkileri nelerdir. Öğretmenler nelere dikkat etmelidirler.

ÇOCUKLARI DİKKATE ALIN!

ÇOCUKLARI DİKKATE ALIN!

Çocuklar karşılaştıkları olayları o kadar basit ve masumane yorumluyorlar ki işte o an onlara hayran olmamak ve bu durumdan etkilenmemek elde değil.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?