Başarılı Bir Öğrencinin Sırrı

Başarılı Bir Öğrencinin Sırrı
Ersoy U.
Tecrübe Paylaşımı - Hayata Dair
Eki 17, 2018
7426

BAŞARININ SIRRI

Başarının iki temel esası vardır. İnanmak ve bedel ödemek…

İnsan yaptığı işi inanarak ve severek yapmaya gayret ederse muvaffak olur. Bedel ödemek ise parasını ödemek değil, var gücü ile derslere çalışıp gayret eder, sabreder ve anlamadığı mevzuları bıkmadan usanmadan ‘adı gibi’ öğrenmeye çalışırsa bedelini ödemiş olur.

Toplumumuzda ‘hoca/öğretmen dersi anlatsın, ben dinleyeyim bana yeter.’ hastalığı en zirve dönemlerini yaşıyor. Bu müzmin hastalığın devası sadece ders anlatıp geçmekle iyileşmez. Öğrencilerimize aşağıda sıralayacağımız hususları benimsetirsek başarının artacağına inanıyoruz.

 1. Dersi derste dinleyip anlamadığı hususları işaretleyerek müsait zamanı kollayıp öğretmene sormak
  Müsait zaman: dersin sonunda, teneffüste, öğle arasında, okul dışında telefonla…)
   
 2. O gün katıldığı tüm dersleri (bir sayısal bir sözel şeklinde sıralayıp) standart bir vakitte tekrar etmek. Tekrarı yaparken devamına testler çözülmelidir. Bu sürecin sağlıklı yürümesi için standart vaktin aralarına teneffüsler koyup evde/yurtta vb. mekanda sürekli oturmamayı ve gafleti dağıtmayı sağlamalıdır.
   
 3. Testleri çözerken kaç soruluk bir test çözülüyorsa o test sonuna kadar çözülmeli, öğrenci kendi cevabını bir kağıda numaralandırma yapıp cevaplarını oraya yazmalı, en sonunda cevap anahtarından kontrol etmelidir. Kitaba işaretleme pratik gibi görünse de cevap kontrolünde daha zahmetlidir. Başarılı öğrencilerin çoğu müsvedde kağıtlara işaretleme yapıp oradan kontrol yapmışlardır. Ayrıca bir soru çözüp ‘bunun cevabı neymiş’ gibi bir merak hastalığının -ileri ket vurma-ya neden olduğu tecrübe ile sabittir
  (Tecrübe: ‘birkaç soruyu çözen öğrenci peşpeşe cevap kontrolü yaptıysa ve o an sorular yanlış çıktıysa o kitap bir daha açılmaz… bunun örneği çok öğrencimiz mevcuttur!)
   
 4. Testler çözüldükten sonra cevap anahtarı ile öğrenci kendi cevabını karşılaştırır. Doğrulara (+ ya da √ işareti konulur, yanlışlara – işareti konulup) doğru ve yanlışlar hesaplanır. Yanlış yapılan ve boş bırakılan test soruları işaretlenip ilk fırsatta öğretmene sorulur.
  İlk fırsat: Tekrar, ödev ve derse hazırlık bittikten sonra whatsapp, sms gibi teknoloji nimetinden istifade edilerek veya ertesi gün okulda ilk teneffüsten son teneffüse kadar…
   
 5. Tekrarın ve ödevlerin bitmesi ile iş bitmedi. Yarın göreceğimiz konulara -mutlaka hazırlık- yapıp, o konunun sözel olması durumunda anlamını bilmediğimiz kelimeyi sözlükten bakıp bulmalı ‘bunu da mı yapacağım, yok artık’ dememelidir. Çünkü anlamını bilmediğin kelime gelir bulur seni testte, denemede veya YGS-LYS’de… Sayısal derslerde de ilgili öğretmene danışarak nasıl bir hazırlık yapılması gerektiği daha iyi öğrenilmelidir.
   
 6. Evde ders ve dinlenme planı o kadar düzenli olmalı ki, ‘Hocam gece 02.00’ye kadar ders çalıştım’ diyen ve ertesi gün derste uyuyan öğrencininki gibi olmamalıdır. Bir yılı heba etmenin en güzel yoludur. Gece 02.00’lere kadar çalışmak! En geç 23.00’da uykuya geçilmiş olmalıdır.
  Not: Düzenli uyku hususunda ihtisas yapan ve hastalıklara çözüm bulmaya gayret eden uzman doktorlarımızdan seminer alınmalıdır.
   
 7. Yukarıda izah etmeye çalıştığımız hususlar, bir öğrencinin başarılı olması için uygulanabilecek ideal çalışma sistemlerinden biridir. Bu şekilde çalışıp maraton koşusunu kazanan binlerce öğrenci bulabiliriz etrafımızda. Keyfiyeti ve uygulaması şahıslara aittir.

Coğrafya Öğretmeni - Ersoy Uzunpınar

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
1
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Orhan DADALOĞLU
Eki 25, 2018
Başarılı bir çalışma