Her Öğrenci...

Yazar: feridun g. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 2306
Her Öğrenci...
E vvela kişi, önce kendisiyle sonra önem verdiği ile muhataptır. Şahsımızın farklılıklarının bilincinde olsak hayat bizim için daha ahenkli olur.

Her ne kadar insanları tarif etmeye çalışırken duygusal, mantıksal, sosyal, içe dönük vs. gibi ifadeler kullanılsa da bu kategorikleştirme aynıyı değil benzeri ifade etmek içindir. Sosyallik açısından aynı düşünülen 2 insan aslında aynı değil benzerdir. Sosyallik benzeşse bile bu kişilerin bir kere kültürel, içinde büyüdükleri aile koşulları, zeka ve bariz olarak genetik farklılıklar söz konusudur. Peki bu farklılığın bilincinde olmak bizlere ne katar?

Evvela kişi, önce kendisiyle sonra önem verdiği ile muhataptır. Şahsımızın farklılıklarının bilincinde olsak hayat bizim için daha ahenkli olur. Kendinizi tanıdıktan sonra güzellikler olmaya başlar. Her çiçeğin açması için uygun şartların (sıcaklık, toprak, su vs. koşullar) varlığı göz önünde bulundurulursa her insanın da mutlu, başarılı olabilmesi için belirli şartlar gerekir. Bu bakımdan kendi şartlarımızı bilebilirsek daha etkili kararlar verebiliriz.Kıymet verdiği ile muhatap olmak açısından da böyle. Eğer o hangi şartlarda mutlu olur hangi şartlarda rahatsız olabilir konusuna odaklandığımızda hem potansiyel sorunlar önlenebilir hem de var olan güzellikler korunabilir.

Örneğin bazı insanlar değişiklik yapınca rahatlarken bazıları mevcut rutininin dışına çıkınca strese girer, niye ?
Bunun cevabı değişikliğin iki taraf için de farklı motivasyonlar olması.. Biri keşfettikçe mutlu olurken biri de mevcut düzenini korudukça mutlu olur...

Bireysel özelliklere hassasiyet göstermenin önemini kısaca anlattıktan sonra eğitimde bu nasıl bize yansıyabilir?

Bahsettiğim minicik bir örnekte olduğu gibi her öğrenci aynı kabul edilirse hepsine aynı ders işleme yöntemi uygulanırsa elbette fark etmeden birçok öğrencinin potansiyelini gömmeden öldürmüş olunur. Çocuğun motivasyonunun sağlanması ilerde gayet zorlaşır. Bir eğitimci tarafından öldürülmüş bir başkası tarafından da gömülecektir. Bütün ön yargılar böyle başlıyor. Özel ders bu bakımdan bahsettiğim tarzın uygulanması açısından da gayet fırsattır. önce öğrencimizin kişiliğini, mizacını, olumlu ve sınırlı özelliklerini keşfedersek, hem potansiyel sorunları önlemiş hem de öğrencimizin güçlü yönlerini kullanarak daha verimli, başarılı bir süreç geçirebiliriz.

Bunun için hem matematik hem de psikoloji eğitimi almış bir uzman rehberliğinde bir süreç geçirmeniz gerekmektedir.


Bir önceki yazımız olan "EĞİTİM ÖĞRETİM VE ÖZEL DERS TAKVİYESİ" başlıklı makalemizde öğrencilerin kalabalık sınıflarda dersi tam olarak anlamadığı ve bu sorunu nasıl çözecekleri ile ilgili bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Yazar

feridun g.

''Benim ayırt edici noktam şu:Ben sadece matematik dersi vermiyorum. Matematik dersiyle birllikte bireyin kendi güçlü ve sınırlı yönlerini keşfederek onun mizacına, kişiliğine u...

Benzer Yazılar
Eğitimde Sosyal Medya Kullanımı

Eğitimde Sosyal Medya Kullanımı

Günümüzde Web 2.0 teknolojisi hızlıca ilerliyor bunun sonucunda her bireyin en az bir tane sosyal medya adresi bulunmaktadır.

İlk Eğitimler ve Farkındalık

İlk Eğitimler ve Farkındalık

İlk eğitimler ve farkındalık, okul öncesi eğitime dair her şey!

Eğitimde Özel Dersin Önemi ve Faydaları

Eğitimde Özel Dersin Önemi ve Faydaları

Eğitim belli bir branşta, belli bir konu da bilgi ve beceri kazandırma ve geliştirme işidir. Eğitimde özel dersin faydaları.

Özel Derse Dair

Özel Derse Dair

Bir matematik öğretmenin gözünden özel dersin faydaları nelerdir? Hep beraber inceleyelim.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul