Her Öğrenci...

Her Öğrenci...
feridun G.
Özel Ders Avantajları
Ara 28, 2017
1904

Her ne kadar insanları tarif etmeye çalışırken duygusal, mantıksal, sosyal, içe dönük vs. gibi ifadeler kullanılsa da bu kategorikleştirme aynıyı değil benzeri ifade etmek içindir. Sosyallik açısından aynı düşünülen 2 insan aslında aynı değil benzerdir. Sosyallik benzeşse bile bu kişilerin bir kere kültürel, içinde büyüdükleri aile koşulları, zeka ve bariz olarak genetik farklılıklar söz konusudur. Peki bu farklılığın bilincinde olmak bizlere ne katar?

Evvela kişi, önce kendisiyle sonra önem verdiği ile muhataptır. Şahsımızın farklılıklarının bilincinde olsak hayat bizim için daha ahenkli olur. Kendinizi tanıdıktan sonra güzellikler olmaya başlar. Her çiçeğin açması için uygun şartların (sıcaklık, toprak, su vs. koşullar) varlığı göz önünde bulundurulursa her insanın da mutlu, başarılı olabilmesi için belirli şartlar gerekir. Bu bakımdan kendi şartlarımızı bilebilirsek daha etkili kararlar verebiliriz.Kıymet verdiği ile muhatap olmak açısından da böyle. Eğer o hangi şartlarda mutlu olur hangi şartlarda rahatsız olabilir konusuna odaklandığımızda hem potansiyel sorunlar önlenebilir hem de var olan güzellikler korunabilir.

Örneğin bazı insanlar değişiklik yapınca rahatlarken bazıları mevcut rutininin dışına çıkınca strese girer, niye ?
Bunun cevabı değişikliğin iki taraf için de farklı motivasyonlar olması.. Biri keşfettikçe mutlu olurken biri de mevcut düzenini korudukça mutlu olur...

Bireysel özelliklere hassasiyet göstermenin önemini kısaca anlattıktan sonra eğitimde bu nasıl bize yansıyabilir?

Bahsettiğim minicik bir örnekte olduğu gibi her öğrenci aynı kabul edilirse hepsine aynı ders işleme yöntemi uygulanırsa elbette fark etmeden birçok öğrencinin potansiyelini gömmeden öldürmüş olunur. Çocuğun motivasyonunun sağlanması ilerde gayet zorlaşır. Bir eğitimci tarafından öldürülmüş bir başkası tarafından da gömülecektir. Bütün ön yargılar böyle başlıyor. Özel ders bu bakımdan bahsettiğim tarzın uygulanması açısından da gayet fırsattır. önce öğrencimizin kişiliğini, mizacını, olumlu ve sınırlı özelliklerini keşfedersek, hem potansiyel sorunları önlemiş hem de öğrencimizin güçlü yönlerini kullanarak daha verimli, başarılı bir süreç geçirebiliriz.

Bunun için hem matematik hem de psikoloji eğitimi almış bir uzman rehberliğinde bir süreç geçirmeniz gerekmektedir.


Bir önceki yazımız olan "EĞİTİM ÖĞRETİM VE ÖZEL DERS TAKVİYESİ" başlıklı makalemizde öğrencilerin kalabalık sınıflarda dersi tam olarak anlamadığı ve bu sorunu nasıl çözecekleri ile ilgili bilgiler verilmektedir.

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır