Eğitim Koçu Nedir? Geçmişten Günümüze Eğitim Koçluğu

Yazar: Serdar D. | 21.04.2021 - 5 dakikalık okuma. Görüntülenme: 299
Eğitim Koçu Nedir? Geçmişten Günümüze Eğitim Koçluğu
E ğitim koçu nedir? Geçmişten günümüze öğrenci koçluğunun gelişimi nasıl olmuştur. En verimli eğitim koçluğu hizmetinden yararlanmak için bilinmesi gerekenler.

Geçmişten Günümüze Eğitim Koçluğu 

Gelişen ve değişen dünyada ihtiyaçlar sürekli olarak değişim halindedir. İnsani bütün alanlar bu değişim sürecinden azami derecede etkilenmektedir. Nitekim eğitim gibi bir alanın bu değişimden etkilenmesi kaçınılmazdır.

Eğitim koçluğu her ne kadar kulağımıza son yüzyılın bir ürünü gibi gelse de aslında kökleri çok eskiye dayanan bir geleneğin temsilcisidir. Tarihin tozlu sayfalarını karıştırdığımız vakit dünyanın çeşitli bölgelerinde hayat sürmüş kültür ve medeniyetlerde eğitim koçluğu benzeri birçok yapı ve kurum ile karşılaşmaktayız. Atabeylik ve Lalalık kurumları Osmanlı ve Selçuklularda önemli yer tutardı. Bunun dışında Çin hanedanları ve Avrupa toplumlarında da çeşitli isimlerle karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda tarihsel serüveni ile koçluğu beşeri faaliyetlerin mihenk taşlarından biri olarak değerlendirebiliriz.

Günümüz insanı çok hızlı bir değişim döngüsü içerisindedir. Değişen ekonomik faaliyetler, aile yapısındaki güncellemeler, kadının çalışma hayatında var olması gibi etkenler çocuklar için yeni arayışların ortaya çıkmasına sebep oldu. Tam bu noktada eğitim koçluğunun önemi tekrar öne çıkmaktadır.

Eğitim Koçu Nedir?

Genel hatlarıyla koçluk, bireyin gelişim görevlerini yerine getirmesine ve gelecek hayata hazırlamaya katkı sunan profesyonel bir destektir. Koç, bireyin eğitim-öğretim faaliyetlerini sağlıklı bir noktaya taşımayı, sosyo-kültürel gelişimine yardımcı olmayı, aile içi ilişkilerinde destek vermeyi, gelecek tasavvurunun oluşmasını ve kariyer planını hayata geçirmeyi hedefleyen profesyonel bir uzmandır. Bu tanımlardan yola çıkarak baktığımızda koçluk ve koç kavramının günümüz dünyası için ne denli önemli bir yere sahip olduğu ortaya çıkmaktadır.

Koçluk faaliyetlerini yürütürken çeşitli kurallar ve yapılması gereken şeyler vardır. Koçluk sürecini başlatırken yapmamız gereken ilk iş ihtiyaç analizini ortaya koymaktır. Bir aile veya danışan koçluk talebiyle bize müracaat ettiği zaman ilk olarak yapılması gereken budur. İhtiyaç analizi süreci açık bir şekilde yapılmalı ve süreç başlatılmalıdır. Yapılacak görüşme çerçevesinde randevular oluşturulmalıdır. Bu süreç uzmanlara göre en az üç ay olmalıdır. Bu randevular esnasından çeşitli testler veya sorular hazırlamak danışanı tanımamız ve ona uygun yaklaşımlar geliştirmemiz için sağlıklı olacaktır. Bilgi toplama sürecinde danışanı bol bol konuşturmalı ve onu iyice dinlemeliyiz. Zira koçluk iyi bir dinleyici olmayı gerektirir.

Koçluk danışanları çeşitli yaş gruplarından olmakla birlikte ergenlik yaş grupları biraz daha öne çıkmaktadır. Ergenliğin getirmiş olduğu fiziksel ve ruhsal değişimler bireyin bu yaşlarda ihtiyacının artmasına sebep olmaktadır. Ergenliğe geçiş ve ergenlik sürecinin kendisi bunalımlı ve fırtınalı bir dönemdir. Bu İyi bir koç danışanın bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatmasına yardımcı olmalıdır. Bu bağlamda bir koç ergenlik dönemi psikolojisine ciddi manada hakim olmalıdır. Bu alanla ilgili kaynak taraması yapmak faydalı olacaktır.

Danışanlarımızın önemli eksikliklerinden biri akademik başarı eksikliği olacaktır. Danışanların akademik başarısını arttırıcı faaliyetlerde bulunmak sürecin en önemli noktasını oluşturacaktır. Dersler ile ilgili tanılayıcı testler ile danışanların derslere olan yaklaşımları tespit edilebilir. Hangi dersten başarılı olduğu hangi dersten başarısız olduğu sebepleri ile tespit edilmelidir. Akademik başarıyı arttırmanın en önemli yolu motivasyon sorunlarının ortadan kaldırılmasından geçer. Bir öğrenciyi motive etmek kolay değildir. Çünkü süreç çok uzun olabilir. Yaptığımız motivasyon çalışmaları kısa süreli etki edebilir. Motivasyonu sağlamak için rasyonel ve gerçekçi bir gelecek planı yapılabilir. Danışanın gelecek planı ile ilgili hayaller kurmasını sağlayarak motive etmeye çalışabiliriz. Geleceğine dair hikaye yazma, resim yaptırma, şarkı besteleme, kısa film gibi etkinlikler faydalı olabilir. Hayalini kurduğu mesleğin icracıları ile görüştürmek işe yarayabilir.

Koçluk faaliyetlerinin bir diğer önemli ayağı ailedir. Ailelerin sürece katılımı çok önemlidir. Danışana yaptığımız ihtiyaç analizlerinin ailelere yapılması gerekmektedir. Ailenin talebi, koçluk müessesine yaklaşımı, tipi ve nihai hedefleri sürecin ilerlemesinde önemli bir yere sahiptir. Aileler ile iletişimiz çok önemlidir. Onlarla iletişim halindeyken dikkat etmemiz gereken hususlar vardır. Çünkü süreç içerisinde danışan kadar aileler için de ciddi bir mesai harcamamız gerecektir. Atılacak her adıma ve kullanılan lisana azami ölçüde dikkat etmeliyiz. Ailelerin üzerinde baskı kurmaya çalışmak, onlara olumsuz dil kullanmak ve onların yaşamına müdahale etmek düşebileceğimiz yanlışlardan sadece birkaçıdır. Bunun yanında yapılması gerekenlerin başında aileye çocuğun biricik olduğunu fark ettirmeliyiz. Kazandırılmaya çalışılan iyi davranışların eksikliğinin çocuğun kötü, işe yaramaz veya sevgiden mahrum bırakılmasına yol açmaması gerektiğini uygun şekillerde ifade etmeliyiz. Aileler ve danışan ile görüşmelerimiz olumlu bir havada geçmelidir. Sürekli olarak pozitif bir enerji vermek aileleri ve danışanları rahatlatacaktır. Tabi bunu yaparken sınırları iyi belirlememiz gerekmektedir. Aileler ile danışma sürecinde göz önünde bulundurulması gereken hususlardan biri de kararlılık göstermek ve profesyonelliği elden bırakmamaktır. Yapılan faaliyetlerde kararsızlığa düşülmemelidir. Ailelere seçenek sunmak pek akıllıca değildir. “Bunu bana bırakın, ben bu işin profesyoneliyim.” dili kullanmak gayet önemlidir. Bunu söz ve davranışlarımızla desteklemeliyiz. Güven veren, kararlı, profesyonel bir koç aileler ve danışan için her zaman rahatlatıcı olacaktır.

Koçluk hizmeti; eğitim koçu, aile ve danışanın eşgüdümü ve çabası ile gerçekleşir. Paydaşların sürece inanması, sürecin koç tarafından profesyonel bir şekilde yürütülmesi, aile ve danışanın etkin katılımı sürece başlama, devam etme ve süreci sağlıklı bir şekilde nihayete erdirme basamakları açısından çok önemlidir.

Türkçe Öğretmeni & Öğrenci Koçu - Serdar Demirdil

Etiketler

Yazar

Serdar D.

*Merhabalar. On yıllık, tecrübeli bir öğretmenim. Halen kamuda Türkçe öğretmeni olarak görev yapıyorum. *Eğitim/öğrenci koçu olarak da hizmet vermekteyim. Halihazırda koçluğunu...

Benzer Yazılar
İlk Eğitimler ve Farkındalık

İlk Eğitimler ve Farkındalık

İlk eğitimler ve farkındalık, okul öncesi eğitime dair her şey!

Canva Nedir? Nasıl Kullanılır?

Canva Nedir? Nasıl Kullanılır?

Canva kolay bir şekilde dilediğin şekilde afiş, poster, albüm, sunum yapmanız için tasarlanmış mükemmel bir programdır.

Eğitimde Özel Dersin Önemi ve Faydaları

Eğitimde Özel Dersin Önemi ve Faydaları

Eğitim belli bir branşta, belli bir konu da bilgi ve beceri kazandırma ve geliştirme işidir. Eğitimde özel dersin faydaları.

Eğitimde Sosyal Medya Kullanımı

Eğitimde Sosyal Medya Kullanımı

Günümüzde Web 2.0 teknolojisi hızlıca ilerliyor bunun sonucunda her bireyin en az bir tane sosyal medya adresi bulunmaktadır.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?