Çocuğunuzun Matematik Yeteneği Var mı ?

Yazar: Fatih Ü. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 862
Çocuğunuzun Matematik Yeteneği Var mı ?
Ç ocuğunuzun hangi alanlarda başarılı olduğu düşünüyorsunuz. Çocuğunuzun matematiğe yeteneği var mı? Matematiğe yeteneği olan bir kişi nasıl belli olur.

Matematiğe yeteneği olan çocuklar matematik çalışırken kolay kolay yorulmazlar. Örneğin bazı öğrenciler hiç yorulmadan saatlerce ders çalışabilirler. Farklı bir matematik sorusu ile karşılaştıkları zaman özgüvenleri yüksek bir biçimde özgün çözüm yolları üretebilirler. Klasik yöntemleri kullanmak yerine problemlere kısa yoldan çözüm bulabilirler. Çevrelerinde matematikle ilgili olan birçok şeye ilgi duyarlar. Örneğin bir sokaktaki evlerin kapı numaralarının neye göre yazıldığı onlarda merak uyandırabilir. Ya da illerin plaka numaralarını ezberlemek gibi. Çevrelerindeki insanlara sürekli soru sorabilirler örneğin oturdukları apartmanın yüksekliği kaç metredir?, bir odaya en fazla kaç kişi sığabilir?, bir tren en fazla kaç km hızla gidebilir gibi.

Matematik dersinde işlemleri zihinden yapabilirler. Yazarak işlem yapmak bazen onlara işkence gelebilir. Bundan dolayı bazen yazılılarda düşük not alabilirler. Marketlerde, alışveriş merkezlerinde gördükleri etiket fiyatları ile ilgili zihinden işlem yapmak onların hoşlarına gidebilir. Fikirlerini daha açık ve net ifade ederler. Farklı çözüm yolları ile çevrelerindeki insanların ilgilerini çekebilirler. Matematik yeteneği olan çocuklarda sürekli bir merak vardır. Onlara alınan zeka ve yetenek dergileri onlara verilebilecek en büyük hediyedir. Ülkemizde de son yıllarda zeka oyunlarına önem verilmektedir. Özellikle matematiğe yeteneği olan çocukların zeka oyunlarına karşı ayrı bir ilgileri vardır. Okullarında zeka oyunları derslerinde çok aktiftirler. Bu anlattığım özellikler çocuklarınızda varsa hiç vakit kaybetmeden okul rehber öğretmeni ile ya da bu konuda uzman bir öğretmenle iletişim halinde olun. Çünkü matematik yeteneği doğru hamlelerle çalışarak geliştirilebilir. Çocuğunuzu bu yönde gözlemlemeyi unutmayınız.

Birebir Matematik Dersinin Önemi

Her öğrencinin öğrenme şekli farklıdır. Bazı öğrencilerin görsel zekası, bazı öğrencilerin sözel zekası gelişmiştir. Bundan dolayı özel derslerde öğrencilerin ilgi ve ihtiyaçlarına göre dersi işlememiz gerekmektedir. Özellikle matematik özel ders'te bu durum oldukça önemlidir. Öğrencinin anlayamadığı konuyu öğrencinin ilgi ve motivasyonuna göre anlatmak ders başarısını getirecektir. Birebir yapılan dersler her zaman sınıf derslerine göre daha verimli geçmektedir. Öğrencilerin yaşadığı problemlerin birebir çözüm fırsatı özel dersler ile yakalanmaktadır. Bundan dolayı ailelerimize buradaki uzman öğretmenlerle iletişim kurmalarını tavsiye ederim. Başarı dolu bir eğitim öğretim yılı diliyorum.

Matematik Öğretmeni - Fatih Hoca

Etiketler

Yazar

Fatih Ü.

YENİ NESİL MATEMATİK:Yaklaşık 15 yıldır çalışıyorum .Bir çok dershanede ve okulda çalıştım.İlk amacım öğrenciye matematiği sevdirmek.Öğrencinin ilgi,motivasyonunu arttırıp hafız...

Benzer Yazılar
Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik kimilerine göre çok kolay, kimilerine göre çok ama çok zor bir ders konumundadır.

Tavsiye Etmek Neden Önemlidir ?

Tavsiye Etmek Neden Önemlidir ?

Tavsiye etmek, iyisiyle de kötüsüyle de insanlara fikir vermek, onlara yardımcı olmaktır.

Matematik Özel Ders Neden Gereklidir?

Matematik Özel Ders Neden Gereklidir?

Matematik; ister ilköğretim ister orta öğretim isterse de üniversitede olsun en çok zorlanılan derstir.

Matematik Dersine Nasıl Çalışılır?

Matematik Dersine Nasıl Çalışılır?

Matematik, öğrencilerin en çok zorlandığı derstir. Peki öğrenciler matematik dersine nasıl çalışmalıdır?

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?