Çocuğunuzun Matematik Yeteneği Var mı ?

Çocuğunuzun Matematik Yeteneği Var mı ?
Fatih H.
Tecrübe Paylaşımı - Hayata Dair
Kas 25, 2019
570

Matematiğe yeteneği olan çocuklar matematik çalışırken kolay kolay yorulmazlar. Örneğin bazı öğrenciler hiç yorulmadan saatlerce ders çalışabilirler. Farklı bir matematik sorusu ile karşılaştıkları zaman özgüvenleri yüksek bir biçimde özgün çözüm yolları üretebilirler. Klasik yöntemleri kullanmak yerine problemlere kısa yoldan çözüm bulabilirler. Çevrelerinde matematikle ilgili olan birçok şeye ilgi duyarlar. Örneğin bir sokaktaki evlerin kapı numaralarının neye göre yazıldığı onlarda merak uyandırabilir. Ya da illerin plaka numaralarını ezberlemek gibi. Çevrelerindeki insanlara sürekli soru sorabilirler örneğin oturdukları apartmanın yüksekliği kaç metredir?, bir odaya en fazla kaç kişi sığabilir?, bir tren en fazla kaç km hızla gidebilir gibi.

Matematik dersinde işlemleri zihinden yapabilirler. Yazarak işlem yapmak bazen onlara işkence gelebilir. Bundan dolayı bazen yazılılarda düşük not alabilirler. Marketlerde, alışveriş merkezlerinde gördükleri etiket fiyatları ile ilgili zihinden işlem yapmak onların hoşlarına gidebilir. Fikirlerini daha açık ve net ifade ederler. Farklı çözüm yolları ile çevrelerindeki insanların ilgilerini çekebilirler. Matematik yeteneği olan çocuklarda sürekli bir merak vardır. Onlara alınan zeka ve yetenek dergileri onlara verilebilecek en büyük hediyedir. Ülkemizde de son yıllarda zeka oyunlarına önem verilmektedir. Özellikle matematiğe yeteneği olan çocukların zeka oyunlarına karşı ayrı bir ilgileri vardır. Okullarında zeka oyunları derslerinde çok aktiftirler. Bu anlattığım özellikler çocuklarınızda varsa hiç vakit kaybetmeden okul rehber öğretmeni ile ya da bu konuda uzman bir öğretmenle iletişim halinde olun. Çünkü matematik yeteneği doğru hamlelerle çalışarak geliştirilebilir. Çocuğunuzu bu yönde gözlemlemeyi unutmayınız.

Birebir Matematik Dersinin Önemi

Her öğrencinin öğrenme şekli farklıdır. Bazı öğrencilerin görsel zekası, bazı öğrencilerin sözel zekası gelişmiştir. Bundan dolayı özel derslerde öğrencilerin ilgi ve ihtiyaçlarına göre dersi işlememiz gerekmektedir. Özellikle matematik özel ders'te bu durum oldukça önemlidir. Öğrencinin anlayamadığı konuyu öğrencinin ilgi ve motivasyonuna göre anlatmak ders başarısını getirecektir. Birebir yapılan dersler her zaman sınıf derslerine göre daha verimli geçmektedir. Öğrencilerin yaşadığı problemlerin birebir çözüm fırsatı özel dersler ile yakalanmaktadır. Bundan dolayı ailelerimize buradaki uzman öğretmenlerle iletişim kurmalarını tavsiye ederim. Başarı dolu bir eğitim öğretim yılı diliyorum.

Matematik Öğretmeni - Fatih Hoca

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır